2023 – 2024 Hull City AFC

Acun Ilıcalı’nın satın alması sebebi ile Türk futbol kamuoyunun gündemine giren Hull City AFC, 2023 – 2024 futbol sezonuna iyi başladı. Genç teknik adam Liam Rosenior’un çalıştırdığı takım geride kalan 2022 – 2023 futbol sezonunun ikinci devresinden itibaren çıkışa geçmişti. Bu sene, geçem seneye kıyasla daha da derli toplu bir görüntüde olan Hull City AFC, geçen seneye kıyasla çok daha dirençli ve çok daha zor yenilen bir takım görüntüsünde.

Hull City AFC

Hull City AFC Mağlubiyetle Başladı

Hull City AFC, 2023 – 2024 futbol sezonuna Norwich City mağlubiyeti ile başladı. Ancak Norwich City, ligin iddialı ekiplerinden olduğundan bu mağlubiyetin üzerinde çok durulmadı fakat bu maçın hemen ardından kupada da mağlup olunca Liam Rosenir alarm düğmesine bastı. Sonrasında Sheffield Wednesday ile karşılaşan takım sezonun ilk galibiyetini bu maçta elde etti. Bu maçın ardından ligin güçlü takımlarından biri olan Balckburn Rovers’ı deplasmanda devirdi Acun Ilıcalı’nın takımı ve iki maç üst süte galip gelmiş oldu.

İki maçlık galibiyet serisinin ardından Bristol City ile berabere kalarak favori olarak çıktığı bir maçta puan kaybetmiş oldu. Ne var ki bir sonraki hafta ligin en büyük şampiyonluk adayı olan Leicester City deplasmanda 1 – 0 mağlup edildi ve bir önceki hafta kaybedilen 2 puan, olabilecek en güzel şekilde telafi edildi.

Zafer diye adlandırılabilecek olan Leicester Cit galibiyetinin ardından üst üste iki beraberlik geldi ve önce Coventry sonra da Leeds United ile iç sahada berabere kaldı Hull City AFC. Bu iki beraberliğin ardından yine galibiyet geldi ve Liam Rosenior‘un öğrencileri Stoke’u deplasmanda 3 – 1 ile geçti. Sonrasında Playmouth karşısında yine beraberlik alan Acun Ilıcalı’nın takımı, uzun süredir devam eden yenilmeme serisini Ipswich deplasmanında 3 – 0’lık kötü bir mağlubiyetle bitirdi.

Milli maç arasından önce yine ligin play off iddiasına sahip takımlarından Millwall ile deplasmanda 2 – 2 berabere kaldı Liam Rosenior’un takımı.

Ozan Tufan Yedek

Milli maç arasına girerken Hull City, oynadığı 9 maçta 5 beraberlik 4 galibiyet ve 2 mağlubiyet elde etti ve 17 puan topladı. Geçen sezona göre çok daha başarılı bir performans ortaya koymuş olan takım play off konusunda bu sene, geçen sezona kıyasla çok daha iddialı olduğunu da göstermiş oldu. Ama tabii lig çok uzun bir maraton İngiltere Championship’te. 24 takımdan oluşan ligde her sezon 46 maç oynanıyor ve henüz sezonun dört biri geride kaldı, ancak geçen seneye kıyasla çok daha iyi durumda denebilir rahatlıkla Hull City AFC için. Türk futbolseverlerin yakından takip ettiği takımda geçen seneye kıyasla kötü olan tek şeyse Türk futbolcu Ozan Tufan’ın dakikalarının düşmüş olması.