Almanya Dünya Kupasına Veda Etti

Katar 2022 Dünya Kupası büyük bir sürprize sahne oldu ve kupanın güçlü takımları arasında adı geçen Almanya milli takımı gruptan çıkmayı başaramayarak turnuvaya veda etti. Bu, Almanya’nın üst üste ikinci kez bir Dünya Kupasına grup aşamasında veda etmesi demek oldu ki Dünya Kupaları tarihinde böyle bir şey daha önce hiç olmamıştı.

Almanya Kazandı Ama Yetmedi

Dünya Kupası’nda E grubunda yer alan Almanya’nın gruptaki rakipleri şampiyonluk adaylarından Fransa, Kosta Rika ve Japonya’ydı. Gruplar belirli olduğunda bu gruptan İspanya ve Almanya’nın birlikte çıkacağı öngörülüyordu ve aralarında oynayacakları maçın da lideri belirleyeceği düşünülüyordu. Yani hiç kimse bu iki takımın Japonya ya da Kosta Rika’ya mağlup olacağını hatta puan vereceğini düşünmüyordu. Grubun ilk maçlarında İspanya Kosta Rika’yı 7 0 ile geçip turnuvanın şu ana kadarki en farklı galibiyetini alırken buna karşılık Almanya ise kendisinin sonunu hazırlayacak maçta Japonya karşısında 1 0 öne geçmesine rağmen skoru korumayı beceremeyip maçı 2 1 kaybetti. Devamında, grubun ikinci maçlarında Almanya ile İspanya, Japonya ile de Kosta Rika berabere kalınca grubun düğümünün çözümü son maçlara kaldı.

Dün oynanan maçlarda Almanya, zayıf rakibi Kosta Rika’yı 2 1 yenik duruma düşmesine rağmen 4 2 ile geçti ve 3 puanı aldı ancak Almanya’nın elenmesi kadar sürpriz olan bir başka olay gerçekleşti ve Japonya İspanya’yı 2 1 ile geçip grup lideri oldu. Böylece Japonya, E grubunda hem Almanya hem de İspanya2yı 2 1’lik skorlarla geçip grup lideri olarak son 16’ya kalırken ikili averajda İspanya’nın bir hayli gerisinde kalan Almanya ise turnuvaya veda etti. Almanya ve İspanya’nın ikisi de Japonya’ya aynı skorlarla yenilip birbirleri ile de berabere kalınca gruptaki sıralamayı Kosta Rika karşısında aldıkları galibiyetlerin farkı belirledi. İspanyollar Kosta Rika‘yı 7 farklı geçerlerken Almanya ise sadece 2 fark atabildi ve üçüncü maçlar sonunda Almanya ile İspanya arasında 5 averajlık bir fark meydana geldi.

Almanya

Üst Tur Eşleşmeleri Belli Oldu

Almanya’nın üçüncü olarak saf dışı kaldığı grupta Japonya sürpriz bir şekilde lider olurken İspanyollar ise ikinci sırayı aldı. Dünya kupasının formatı gereği son 16 eşleşmeleri de şimdiden belli oldu. E grubunun lideri Japonya, F grubunun ikincisi Hırvatistan ile eşleşti. Bu eşleşmelerde asıl şanssızlığı ise Fas yaşadı. F grubunu Belçika gibi bir takıma rağmen lider bitiren Fas, son 16‘da E grubunun ikincisi ile eşleşti ki o ikinci de yukarıda da vurguladığımız üzere İspanya. Grup lideri olup da son 16’da İspanya ile eşleşen Fas için turnuvanın en şanssız takımı yorumları yapıldı. Diğer yandan tıpkı Almanya gibi bir başka güçlü ülke olan Belçika da F grubu son maçında Hırvatistan’ı yenemeyince kupanın dışında kaldı.