Benjamin Tetteh Beklenenin Altında Kaldı

Hull City, sezon başında Türkiye’den tanıdığımız, yolu Türkiye’den geçmiş ya da bizzat Türk olan oyuncuları kadrosuna kattı. Ozan Tufan isminin büyüklüğü diğer tüm transferleri gölgede bırakmış olsa da aslında Hull City Antalyaspor’dan Doğukan Sinik’i, Fenerbahçe’den Ozan Tufan ile birlikte Allahyar Sayyadmanesh’i kadrosuna kattı. Yine Galatasaraylı eski oyuncu Jean Michael Seri de bu sezon başında Hull City takımına katıldı. Tüm bunların yanında az bilinen iki isim daha var; eski Denizlisporlu forvet oyuncusu Oscar Estupinan’ı ve Malatyaspor forveti Benjamin Tetteh.

Benjamin Tetteh Verimli Olamadı

Bu transferlerden Doğukan Sinik, sakatlığı nedeniyle henüz resmi bir maçta Hull City formasını giyemezken Jean Michael Seri de ilk çıktığı maçta galibiyeti getiren golü atmasına rağmen sonrasında sakatlandı ve son lig maçınca da forma giyemedi. İlginç olan Hull City’nin yeni transferlerinden Ozan Tufan ve Allahyar Sayyadmanes’in de sakatlanması oldu. Böylece yolu Türkiye’den geçen 6 yeni transferden Doğukan Sinik hiç forma giyemezken Ozan Tufan, Allahyar Sayyadmanesh ve Jean Michael Seri de sakatlık sebebiyle formasını kaybetmiş oldu.

Sakatlanmayan iki transferden Oscar Estupinan ise performansıyla adeta parmak ısırtıyor. Oynadığı 5 lig maçında 4 gol atan oyuncu 1 de asiste imza atarak Hull City’nin şimdiye kadar attığı 7 golün 5 tanesine direkt katkı sunmuş oldu böylece.

Oscar Estupinan için yaptığımız övgüleri Hull City’nin Türkiye’den transfer edip de sakatlanmayan diğer forveti için ise söylemek zor. Benjamin Tetteh kendisinden beklenenleri vermekten uzak bir performans sergiledi şu ana kadar. Güçlü fiziği, uzun boyuna rağmen oyun anlamında da skor anlamında da beklenen katkıyı sağlayamadı. Shota Arveladze’nin sisteminde 4 2 3 1 şeklinde sahaya yayılan takımda tek forvet olan Oscar Estupinan’ın arkasındaki üçlünün sağında yer buluyor kendisine Benjamin Tetteh. Forvet arkasında Ozan Tufan görev yaparken sol kenarda ise Benjamin Tetteh ile benzer fiziksel özelliklere sahip Allahyar Sayyadmanesh görev yapıyordu. Allayhar’ın sakatlığının birkaç hafta süreceği düşünüldüğünde olası bir formasyon değişikliği ile çift forvete dönülmesi belki de en çok Benjamin Tetteh’in işine yarayacak. Çünkü Benjamin Tetteh, kaleye yakın oynadığında daha etkili olan bir oyuncu olduğunu Yeni Malatyaspor ile ligimizde yaptıklarıyla göstermişti.

Benjamin Tetteh

Galatasaray da İstemişti

Hull City’nin, Yeni Malatyaspor’un küme düşmesinin ardından bonservis bedeli ödemeden kadroya kattığı Benjamin Tetteh, Türkiye’ye transfer olmadan önce Sparta Prag forması giyiyordu ve o dönem Galatasaray da oyuncuyu ciddi şekilde istemişti. Ancak o dönmem Galatasaray ile Sparta Prag arasında devam eden pazarlıklardan olumlu bir sonuç çıkmamış ve Galatasaray takımı genç Nijeryalıdan vazgeçmişti. Sonrasında o sezonun devre arasında Yeni Malatyaspor kulübü oyuncuyu sezon sonunda satın alma opsiyonu da içeren bir sözleşme ile kiralık olarak kadrosuna katmış ve sezon sonunda da oyuncunun bonservisini almıştı.