Championship Şekillenmeye Başladı

Ozan Tufan, Allahyar Sayyadmanesh, Oscar Estupinan, Benjamin Tetteh, Doğukan Sinik, Jean Michael Serigi ve son olarak da yine Fenerbahçe’den transfer edilen Pelkas gibi yolu Türkiye’den geçen, Türk futbolseverlerin yakından tanıdığı isimleri kadrosuna katan ve ayrıca teknik direkötür de Shota Arveladze Arveladze olan Hull City, Türk futbolseverlerin yakından takip ettiği hatta desteklediği bir İngiliz kulübü. Tabii bu trnasferlerden ve Shota Arveladze’nin takımın başına getirilmesinden önce Türk işadamı Acun Ilıcalı tarafından satın alındığı için Türk kamuoyunun gündemine girmişti bu İngiliz takımı. Ve şimdi Hull City sebebiyle İngiltere’de Premier Lig’in bir alt ligi olan İngiltere Championship de Türk futbolseverler tarafından oldukça yakından takip ediliyor.

Championship

İngiltere Championship Şampiyonluk Adayları

Premier Lig tecrübesine sahip takımlar elbette ki şu anda da bu ligin en güçlü takımları arasındalar. Burnley, Watford, Sunderland ve Blackburn Rovers’ın yanı sıra Norwich City ve Sheffield United da yine Premier Lig için adı geçen takımlar arasında yer alıyor. Bu takımlar aynı zamanca Championship takımları arasında en yüksek bütçeye sahip olanlar. Norwich City ve Watford’un bütçeleri 100 milyon avronun üzerinde. Yine yakın zaman önce Premier Lig’de yer alan Sheffield United, West Bromwich, Burnley ve Middlesbrough ise 50 milyon avronun üzerinde bir takım değerine sahipler.

2022 23 futbol sezonunun sonunda bu takımlardan üç tanesinin Premier Lig’e yükselmesine kesin gözüyle bakılıyor. Bu sayılan takımların tamamı da zaten şuan Championship puan tablosunda ilk 10 takım arasında yer almakta. Tabii birkaç hafta öncesine kadar bu takımlar arasında Hull City’nin adının yazdığını da hatırlatmak gerekiyor bu noktada. Oysaki şimdi Hull City’nin esamesi okunmuyor dersek abartmış olmayız. Aslında Hull City, kadro değeri olarak 50 milyon avro sınırına hayli yakın bir takım ama hem oynadığı oyun yeterince iyi sayılmaz hem de çok tecrübesiz bir ekip.

Hull City İyi Başlamıştı

Acun Ilıcalı’nın takımı Hull City, lige iyi bir başlangıç yapsa da devamını getiremedi. Aslında Hull City kazanıp puanları toplarken de bazı yorumcular bu puanların oyunun karşılığı olmadığını, Hull City’nin asla Champisonship şampiyonluk adaylarından biri olamayacağını zaten söylüyordu. Ne var ki o sıralarda Hull City ligin zirvesini zorladığı için hiç kimse bu yorumları fazla ciddiye almamıştı Hull City’de ve herkes sıralamadaki yerin ve toplanan puanların tadını çıkarıyor, ciddi ciddi Premier Lig hayalleri kuruluyordu. Ancak gelinen noktada Premier Lig’in o kadar kolay olmadığı ve dünyanın en prestijli ligi olan görülen bu lige yükselme mücadelesinin bile Avrupa’nın pek çok ligindeki mücadeleden daha zorlu olduğu ortaya çıktı.

Şu an ligde 12. sırada bulunan Hull City takımı, Premier Lig rüyasından uyanmış ve ligin gerçekleriyle yüzleşmiş gibi görünüyor.