David de Gea Veda Etti

Manchester United’da yeni sezon öncesinde bir ayrılık daha yaşandı ve tecrübeli kaleci David de Gea, İngiliz kulübüne veda etti. İspanyol kaleci 2011 yılının yaz transfer dönemi sırasında 25 milyon avro bedelle İngiliz kulübüne transfer olmuştu. Manchester United öncesinde formasını giydiği Atletico Madrid ile A takım seviyesinde 2 sezon boyunca muazzam bir performans ortaya koyan İspanyol kaleci geleceğin en önemli kalecileri arasında gösteriliyordu o dönem.

7 Kasım 1990 doğumlu kaleci Atletico Madrid’de A takıma çıktığında henüz 19 yaşındaydı ve İngiltere’ye transfer olduğunda da henüz 21 yaşını doldurmamıştı.

Beklenen Potansiyele Ulaşamadı

Davi de Gea bugün 32 yaşında ve şu ana kadar kariyerinde sadece Atletico Madrid ve Manchester United formalarını giymiş bir isim kendisi. İspanyol file bekçisi İngiltere’de Manchester United forması ile sayısı maça çıktı, kupalar kazandı. Tam 12 sezon boyunca Manchester United için kaleyi koruyan Davi de Gea, takımda olduğu süre boyunca her zaman birinci kaleci olarak düşünüldü ama bir gerçek var ki herkes ondan yaptıklarından da fazlasını bekliyordu.

Davin de Gea için başarısız demek elbette mümkün değildi. Özellikle Manchester United ile ilk yıllarında da dünyanın sayılı kalecilerinden biriydi kendisi. Ancak 20 yaşındayken ortaya koyduğu La Liga performansı ile aslında herkes ondan çok daha fazlasını bekliyor, onun tüm zamanların gelmiş geçmiş en iyi kalecilerinden biri olabileceği söyleniyordu. Ispanyol file bekçisinin bu mertebeye eriştiğini söylemek çok zor. Kötü giden Manchester United takımı ile birlikte David de Gea da inişli çıkışlı performanslar izlettirdi futbolseverlere.

Manchester United forması ile toplamda 545 maça çıkan tecrübeli kaleci ayrıca İspanya A Milli Futbol Takımı kalesini de 45 kez korudu. Fakat 32 yaşında olmasına rağmen İspanya A Milli Futbol Takımı için artık pek de tercih edilen bir isim değil Davi de Gea. Uefa Şampiyonlar Ligi’nde Manchester United formasını 54 kez giyen tecrübeli eldiven bu maçlarda 60 gol gördü kalesinde. İngiltere Premier Lig’de ise 415 maça çıkan kaleci 148 maçta kalesini gole kapatmayı başarırken toplamda ise 446 gol yedi.

Davi De Gea

David de Gea Nereye Gidecek?

Tecrübeli file bekçisinin Manchester United ile olan sözleşmesi sona erdi. Geride kalan sezonda lig maçlarının tamamında 90 dakika sahada kalmıştı İspanyol kaleci. Buna rağmen Manchester United takımı, İspanyol kaleci ile sözleşme imzalamadı ve David de Gea serbest kaldı. İngiliz kulübü ile biri Uefa Avrupa Ligi biri de İngiltere Premier Lig şampiyonluğu olmak üzere toplamda 8 kupa kazanan tecrübeli kalecinin hem yaşı hem de mevkii düşünüldüğünde Avrupa’da futbol hayatına devam etmesi bekleniyor. Manchester United’ın yeni kalecisinin kim olacağı kadar İspanyol file bekçisi David de Gea’nın yeni takımının hangisi olacağı merakla bekleniyor futbolseverlerce.