Fenerbahçe’de Sisteme Uygun Orta Saha Bulunmuyor

Fenerbahçe’de bu sezon başında kamp öncesinde eskiden de görev yapmış olan Portekizli teknik adam Vitor Pereira göreve getirilmiş ve teknik adam gelmeden önce yapılan transferde dahil olmak üzere tüm isimleri kamp kadrosuna dahil etmişti.

Elindeki oyuncuların tümünü değerlendirmeye alan Portekizli teknik direktör bazı oyuncuların performansını beğenmediğini yönetime iletmiş hatta bu isimler arasında Fenerbahçe kadrosuna yeni katılmış olan bazı isimlerde bulunuyordu.

Teknik direktör Vitor Pereira’nın kullanmak istediği belirttiği Ozan Tufan ise kendi isteğinin ve maddi imkanlarında etkisi ile Premier League kulüplerinden Watford’a kiralık ve satın alma opsiyonu ile kiralanmış ve Vitor Pereira’nın kullanacağını söylediği 3-4-3 formasyonuna en uygun olan orta saha oyuncusu bu transfer ile kadrodan ayrılmıştı.

Portekizli teknik adamın kullanmak istediği 3-4-3 formasyonunda orta sahaların önemi çok büyük çünkü orta sahayı 2 tane 2 yönlü oyuncu ile tutmaya çalışıyor bu da hem savunma oyuncularından hem de hücum oyuncularının zaman zaman 2. Bölgede orta sahaya yardım etmesini gerektiriyor.

Bu yardımın yapılabilmesi için oyuncuların yüksek tempoya alışık buna ayak uydurabilen dinamik oyuncular olması gerekiyor. Hücumda tercih edilen isimlerden bazıları bu talebe karşılık verebilirken bazı isimler buna karşılık veremiyor. Savunma oyuncuları ise sezon başında bu desteği sağlayabiliyorken Olympiacos maçı ile başlayan son dönemlerde istenilen bu katkıyı veremez oldu.

Bu katkı verilemediğinde Fenerbahçe orta sahasındaki ikili maçta zaman ilerledikçe bu oyuncuların temposu ve kondisyonu daha kalabalık ya da yetenekli orta sahalara cevap vermekte oldukça zorlanıyor ve maçlarda dakikalar ilerledikçe oyuncuların performansı düşüyor ve Fenerbahçe oyunun belirli bölümlerinde kontrolü tamamen yitiriyor bu da maçların kaybedilmesine sebep oluyor.

Fenerbahçe’deki Orta Sahalar

Fenerbahçe bu sezon Luiz Gustova, İrfan Can Kahveci, Miha Zajc, Jose Sosa, Max Meyer, Miguel Crespo, Fatih Şanlıtürk’ün yanı sıra Mesut Özil ve Mert Hakan Yandaş’ta görev alıyor. Portekizli teknik adamın istediği orta saha modeline en yakın isimler ise Crespo, Gustavo ve Mert Hakan fakat bu oyuncular bile 2’li orta saha olmaya alışık olmadıkları için maçın belirli bölümlerinde aktif dinlenmeye geçerken performanslarında düşüş yaşanıyor.

Sezon başından bu yana birçok farklı orta saha ikilisini deneyen Portekizli teknik adam hala bu tempo ve dinamizmi sunacak ikiliyi bulabilmiş değil. Fenerbahçe’de Vitor Pereira’nın yapması gereken en önemli şey bu formasyon inadından vazgeçip orta sahayı 3 oyuncu ile kurgulamak olmalı devre arasına kadar 3’lü orta saha kurgusuna sahip bir formasyon ile sahaya çıkması gerekiyor.

Önümüzdeki Galatasaray derbisini Fenerbahçe cephesi kazanmak istiyor ise orta sahayı üç kişi ile kurgulaması gerekiyor.

Watford’a Kiralanan Ozan Tufan’ın Performansı

Sezon başında satın alma opsiyonu ile kiralık olarak Watford’a kiralanan orta saha oyuncusu için eğer Watford ligde kalırsa transferi zorunlu hale gelecek ve oyuncu Watford’a kalıcı olarak transfer olacak.

Premier League kulübüyle bu sezon 8 maça çıkan Ozan Tufan 319 dakika sahada kaldı ve herhangi bir skor katkısı yapmayı başaramadı. İyi oynadığı maçlar olsa da skora katkı yapamadı. Ozan Tufan son dönemde ise ya oynamıyor ya da sonradan oyuna dahil oluyor ya da maçı tamamlayamadan değiştiriliyor.