Guardiola, Haaland’a Sahip Çıktı

İngiltere Premier Lig’in son şampiyonu Manchester City hocası Pep Guardiola, Norveçli golcü Erling Haaland’ı övdü.

Norveçli yıldız Erling Haaland şu an dünyanın en iyi forvetlerinden biri ve bu sene Ballon d’Or’un da en güçlü adaylarından biri Lionel Messi ile birlikte. İngiltere Premier Lig’e geldiğinden beri de rekorları parçalamakla meşgul Norveçli süper santrafor, ancak Altın Çocuk lakaplı Erling Haaland ile ilgili olarak yapılan bir eleştiri var. Norveçli golcünün büyük maçlarda kaybolduğu iddia edilmekte.

Uefa Şampiyonlar Ligi Final Maçında Etkisizdi

Norveçli futbolcu geride kalan 2022 – 2023 futbol sezonunda masalsı başarılar elde etti. İngiltere Premier Lig’de gol krallığını ele eden oyuncu ayrıca İngiltere Premier Lig şampiyonluğu yaşadı. Bununla da yetinmedi Norveçli oyuncu ve takımı. Şampiyonluğun yanında FA Cup’ı da kazanan oyuncu asıl büyük başarıyı ise sezonun son resmi maçında yaşadı. Manchester City, çok uzun süredir Avrupa’nın kulüpler bazındaki bir numaralı organizasyonu olan Uefa Şampiyonlar Ligi’ni istiyordu ve bu amacına nihayet 2022 – 2023 futbol sezonunda ulaştı.

Norveçli yıldız Erling Haaland elbette ki lig şampiyonluğunda başrol oynayan oyunculardan biriydi ve zaten ligi gol kralı olarak tamamladığını da yukarıda vurgulamıştık. Ancak kazanılan diğer iki kupanın final maçlarında Erling Haaland’ın etkisiz olması eleştirilere neden oldu. Fa Cup finalinde de Uefa Şampiyonlar Ligi finalinde Inter karşısında da gol yad a asist yapmaması bir tarafa oyun içinde de oldukça etkisiz gözüktü Norveçli golcü oyuncu.

Bu sezonun başında lig şampiyonu ile FA Cup şampiyonu karşı karşıya getiren Community Shield mücadelesinde Arsenal ile karşılaştı M. City. Her iki kupayı da M. City kazandığından FA Cup finalisti Arsenal ile rakip olan Pep Guardiola ve öğrencileri bu maçı penaltılar sonucunda kaybettiler ve böylece Arsenal yeni sezona kupa ile başlamış oldu. Norveçli golcü Erling Haalşnd bu final maçında da gol ya da asist üretemeyince bir kez daha kendisi ile ilgili eleştirilerin sesi yükseldi. Haaland, yalnızca görece güçsüz takımlara karşı etkili olabiliyor yorumları yapıldı. Bu eleştirilerin ardından ise Pep Guardiolara oyuncusunu savunan bir açıklama yaptı.

Guardiola

Pep Guardiola Oyuncusuna Sahip Çıktı

Norveçli golcü ile ilgili bu eleştiriler Pep Gaurdiola’ya da soruldu. Aslında Guardiola’dan muhtemelen gündem yaratacak bir açıklama bekliyordu gazeteciler zira Guardiola ve Haaland’ın yakın zaman önce bir tartışması yansımıştı kameralara. Ancak beklenildiği gibi olmadı ve Pep Guardiola oyuncusuna sahip çıktı. Erling Haaland’ın futbol oynamaya başladığından beri goller attığını söyleyen Pep Guardioala ”Onu eleştirmemelisiniz çünkü eleştirirseniz sonunda ondan özür dilemek zorunda kalırsınız.” sözleri ile oyuncusunu onore etti.

Yakında açıklanacak olan 2023 Ballon d’Or‘un en büyük adaylarından biri olan Haaland’ın, hocasının kendisi hakkındaki bu övgülerinden sonra nasıl bir performans göstereceği merakla bekleniyor.