Hatayspor Hull City AFC’ye Karşı

Acun Ilıcalı’nın kulübü Hull City AFC, bu akşam Bursa’da Timsah Arena’da Hatayspor ile bir hazırlık maçı yapacak. Bu maç, Hull City AFC’nin ğlkemizdeki ikinci hazırlık maçı olacak. İngiliz ekibi 5 Temmuz akşamında da Galatasaray ile Kocaeli’de karşı karşıya gelmiş ve ilk yarısını 3 – 1 geride kapattığı maçta, maçın ikinci yarısında attığı gollerle maçı 4 – 3 kazanmayı başarmıştı.

Hatayspor

Hatayspor Ligden Çekilmişti

Galatasaray’ın şampiyon olarak tamamladığı 2022 – 2023 futbol sezonu 19 takımla başlamıştı. Yapılan plana göre sezon sonunda son 4 sırayı alan takım küme düşecek ve alttan gelen 3 takımla da ligimiz 18 takımlı standart haline bürünecekti. Hatırlanacağı üzere pandemi döneminde küme düşme kaldırıldığı için Süper Lig’deki takım sayısı artmış sonrasında bu artık her yıl kademeli olarak düşürülmüştü ve 2023 – 2024 sezonundan itibaren de ligimizin 18 takımla oynanması planlanıyordu.

Ülkemiz 6 Şubat tarihinde Cumhuriyet tarihimizin en büyük doğal afetlerinden birini belki de birincisini yaşadı ne yazık ki. Önce Gaziantep sonra da Kahramanmaraş merkezli iki çok büyük deprem tüm ülkeyi derinden etkiledi. Depremin ardından sadece deprem bölgesinde değil adeta bütün ülkede hayat durdu. Ülkenin her yerinden de deprem bölgesine yardımlar organize edilmeye başlandı. Ülkedeki tüm kültür, sanat ve spor organizasyonları ertelenirken Türkiye Futbol Federasyonu da ligleri 1 hafta ertelediğini duyurmuştu. Ancak sonrasında ikinci bir karar açıkladı TFF ve ligleri şubat sonuna kadar durdurdu.

Bu süreçte bazı takımlar ligden çekilme talebinde bulundu. Hatayspor da bu takımlardan biriydi. Süper Lig’de yer alan Hatayspor ve Gaziantep FK takımları ligden çekilmek için Türkiye Futbol Federasyonu’na dilekçe sundu ve bu dilekçeler TFF tarafından kabul edilince bu ikl takım 2022 – 2023 sezonunda ligde çekilmiş oldular böylece. Bu karar sonrası ligin kalan haftalarında bu iki takım tüm maçlarda 3 – 0 hükmen mağlup sayıldı ancak bu iki takım için küme düşme kaldırıldı ve sezon sonunda Süper Lig’den 2 takım düşürüldü. Böylece alttan gelen takımlarla birlikte Süper Lig, 2023 – 2024 sezonunda 20 takımla oynanacak ve Hatayspor ile Gaziantep FK de Süpe Lig’de yer alacaklar.

İki Takım İçin De Ciddi Bir Prova

Hatayspor bu akşam Hull City AFC karşısında çok ciddi bir sınav verecek ve yeni sezon öncesindeki seviyesini net şekilde görecek aslında. Hull City AFC, her ne kadar İngiltere Championship takımı olsa da gücünü Galatasaray karşısında net şekilde gösterdi aslında. İngiltere Premier Ligi tartışmasız şekilde dünyanın en prestijli ligi konumunda ve bu lige yükselme mücadelesinin verildiği İngiltere Championship de bütçesi ile pek çok Avrupa liginin önünde bir lig. Bu akşam Hatayspor takımı karşısında çok ciddi bir rakip bulacak.