Hırvatistan Kırmızı Beyaz!

Türkiye, Hırvatistan deplasmanında Hırvatistan’ı Barış Alper Yılmaz’ın golü ile 1 – 0 mağlup etti ve liderlik konusunda önemli bir avantaj elde etti.

Türkiye, Setafan kuntz ilke yollarını ayırdıktan sonra takımın başına son olarak Adana Demirspor’u çalıştıran İtalyan teknik adam Vincenzo Montella’yı getirmişti. Montella önderliğinde ilk resmi maçına çıkan takım, Hırvatistan deplasmanında çok önemli bir galibiyet ve 3 puanla döndü. Bu sonucun ardından Türkiye A Milli Futbol Takımı eğer Letonya’yı da yenerse 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’na kesin olarak katılma hakkı elde edecek.

Hırvatistan

Hırvatistan İlk Defa Mağlup Oldu

Milli takımın dün akşam deplasmanda karşılaştığı Hırvatistan karşısında aldığı galibiyet aynı zamanda bir ilk oldu. Hırvatistan takımı Avrupa şampiyonası elemelerinde kendi sahasında daha önce oynadığı hiçbir maçı kaybetmemişti. Bu anlamda Türkiye A Milli Futbol Takımı bir ilke imza attı ve bu ilk de aslında alınan bu galibiyetin ne kadar zor ve önemli olduğunu en büyük göstergesi aslında.

Maça Hırvatistan baskılı başlamak isteyen tarafı. İlk dakikalardan itibaren de oyunun kontrolünü aldı Hırvatlar ancak pozisyon bulmakta zorlandılar. Türkiye A Milli Futbol Takımı bloklar arasını çok iyi kapattı ve takım halinde kaymaları da çok iyi yapınca Hırvatlar pozisyon bulmakta çok zorlandılar. Buna karşılık Türkiye ise hücum planını direkt toplar ve savunma arkasına koşular üzerine kurdu. Özellikle de Barış Alper Yılmaz ve Kerem Aktürkoğlu bu anlamda çok etkili oldular Hırvat savunması üzerinde. Gol de böyle bir pozisyonda geldi zaten. Savunma arkasına atılan bir topa çok iyi bir koşu atan Barış Alper Yılmaz, stopere üstünlük kurup topu aldı ve bu sırada kalecinin de kalesinin hatalı terk etmesini fırsata çeviren Barış Alper Yılmaz, düzgün bir vuruşla golü attı ve Türkiye, bu golle elde ettiği üstünlüğü maç sonuna kadar sürdürdü.

Montella Liderlik İçin Temkinli Konuştu

Maçtan sonra basın mensuplarının karşısına çıkan İtalyan teknik adama ve takımımıza yönelik büyük övgüler vardı Türk basın mensuplarında. Gelen bir soru üzerine grupta liderlik şansını da değerlendirdi İtalyan çalıştırıcı ve bu konuda iddialı konuşmaktan kaçındı İtalyan teknik adam.

“Grup liderliği için avantaj yakaladığınızı söyleyebilir miyiz?” diye soruldu İtalyan teknik adam V. Montella’ya ve o da şöyle cevap verdi bu soruya; “Hayır söyleyemeyiz, Hırvatistan’ın hala bir eksik maçı var, bizim de iki maçımız daha var. Şimdiden bir dahaki maça konsantre olmamız gerekiyor. Sonra yine bu konuşmaları yapabiliriz.”

Her ne kadar Montella bu konuda biraz daha temkinli konuşsa da Türkiye A Milli Futbol Takımı’nın, Hırvatistan deplasmanındaki performansını görenler grupta kalan iki maçı da milli takımın kazanacağı konusunda hemfikirdiler maçtan sonra. Türkiye içerideki Letonya ve deplasmanda oynayacağı Galler maçlarını kazanırsa grubu lider olarak tamamlayacak.