Hull City AFC Geçen Yıldan Daha İyi

İngiltere Champisonship’te yer alan Acun Ilıcalı’nın sahibi olduğu takım Hull City AFC, bu sene geçen sezona kıyasla daha iyi bir performans ortaya koydu. Milli oyuncumuz Ozan Tufan’ın da forma giydiği takım 2022 23 futbol sezonunda düşme korkusunu hemen hemen hiç yaşamadan ligde kalmayı garantiledi.

24 takımın yer aldığı İngiltere Championship‘te şu anda 14. sırada yer alıyor ve 57 puana sahip olan takımın ligde oynayacağı bir maç daha var. Bu maçı kaybetse bile ligde en kötü ihtimalle 15. sırada yer alacak Hull City AFC takımı.

Hull City AFC Geçen Sezon Düşme Hattındaydı

Acun Ilıcalı, Hull City AFC takımını satın aldığında geçen sezonun sonları gelmişti ve o zamanlar Hull City takımı Championship’te küme kalma mücadelesi veriyordu dahası takımın küme düşmesine de kesin gözüyle bakılıyordu o dönemler. Acun Ilıcalı takımı satın aldıktan sonra takımın başına Türkiye’den de tanıdığı Gürcü teknik adam Shota Arveladze getirildi. Shota’nın takımın başına gelmesinin ardından özellikle de sezonun son haftalarında üst üste aldığı puanlarla mucizevi şekilde ligde kalmayı başardı Hull City takımı ve ligde kalınmasının ardından Acun Ilıcalı Hull City taraftarının sevgilisi oldu.

2022 23 futbol sezonuna da Shota Arveladze önderliğinde pek çok transferle başladı Hull City. Sezona çok iyi giren takım için ilk dört beş haftanın ardından Premier Lig adayı yorumları yapıldı ama bu dönem kısa sürdü ve Acun Ilıcalı’nın takımı ciddi bir düşüş yaşadı. Bu düşüş son bulmayınca sonunda Shota Arveladze ile yollarını ayırdı HulLC ity ve yerine yardımcı hoca Andy Dawson geldi. Ancak kötü gidiş Andy Dawson ile de devam etti. Bunun üzerine Acun Ilıcalı bir kez daha hoca değişikliğine gitti ve Andy Dawson yeniden yardımcı hocalığa dönerken takımın başına da genç teknik adam Liam Rosenior getirildi.

Hull City AFC

İkinci Devre Takım Toparlandı

Liam Rosenior takıma ilk geldiğinde Hull City AFC için çok da değişen bir şey olmamıştı ama devre arasından farklı döndü Acun Ilıcalı’nın takımı. Liam Rosenior devre arasında takıma 4 4 2’yi fazlaca çalıştırdı ve Championship’te ikinci devre başladığında 4 4 2’nin karşılığını sahada almaya başladı Hull City takımı.

Tabii ikinci devre Ozan Tufan’a da yaradı. Liam Rosenior’un ilk devre pek oynatmadığı milli oyuncu da takıma tekrar girdi ve attığı gollerle Hull City’ye katkı sundu. Bugün ligde oynadığı 45 maç sonunda 57 puan toplayan Hll City AFC, 51 gol atarken kalesinde ise 61 gol gördü. Geride kalan 2021 22 futbol sezonunda ise takım 46 maç sonunda 51 puan toplamış ve ligi 19. sırada bitirmişti. 46 maç sonudna 41 gol atan takım kalesinde54 gol görüp eksi 13 averajla sezonu kapatmıştı.