İngiliz Takımları Devler Ligi’nde

Dünyanın en prestijli ligi olan İngiltere Premier Ligi’ni Uefa Şampiyonlar Ligi’nde dört İngiliz takımı temsil ediyor. İngiltere Premier Lig şampiyonu olan Manchester City, geçen sezon ayrıca Avrupa’nın kulüpler bazındaki bu bir numaralı kupasını da kazanmıştı.

Geçen sezon İngiltere Premier Lig’i 2. sırada bitiren Arsenal de yine direkt olarak katıldı Devler Ligi’ne. Uzun bir aradan sonra silkinip kendine gelen Manchester United da üstelik Galatasaray’ın grubunda yer alarak katıldı bu turnuvaya. Geçen sezon harika bir performans ortaya koyarak Liverpool ve Chelsea FC gibi takımların önünde ligi 4. sırada bitiren Newcastle United da bu sene Devler Ligi’nde yer alma hakkı elde etti.

İngiliz

İngiliz Takımlarının Grupları

Uefa Şampiyonlar Ligi’nin formatı gereği grup aşamasında aynı ülkelerin takımları aynı grupta yer alamıyorlar. Bu sebeple 4 İngiliz takımı, 8 grup arasında dört farklı gruba dağılmış durumda. Mnachester United A, Arsenal B, Newcastle United F ve Manchester City ise G grubunda yer almakta Uefa Şampiyonlar Ligi’nde.

A GRUBU: Geride kalan sezonu İngiltere Premier Lig‘de 3. sırada bitirerek Uefa Şampiyonlar Ligi’ne katılan Manchester United aslında kötü bir kura çekti. Kura çekimine 2. torbadan katılan takım, ilk torbadan kupanın favorilerinden biri olan Bayern Münih’i çekti. 3. torbadan Danimarka temsilcisi Kopenhag’ı çeken İngilizlere 4. torbadan ise Galatasaray geldi. 4. torbadan Galatasaray gibi bir takımın çekilmesi büyük şanssızlık olarak yorumlandı İngiliz basınında.

B GRUBU: Geride kalan 2022 – 2023 sezonunda Premier Lig’de uzun süre liderliği elinde bulunduran ve son düzlükte adeta şampiyonluk stresine girip de liderliği ve dolayısı ile de şampiyonluğu Manchester City takımına adeta hediye eden Arsenal Uefa Şampiyonlar Ligi’nde 1. torbadan, geçen sezonun Uefa Avrupa Ligi kazananı olduğu için bu sene bu turnuvaya 1. torbadan girme şansı yakalayan Sevilla takımını çekti. Diğer torbalardan ise Hollanda takımı PSV ve geçen sezon Fransa’da harikalar yaratsa da önemli oyuncularını kaybeden Lens takımı geldi Arsenal’a.

F GRUBU: Newcastle United 2022 – 2023 futbol sezonunu kendisi adına harika geçirdi ve ligi 4. sırada tamamlayarak Uefa Şampiyonlar Ligi biletini aldı. Ancak çok ama çok zor bir gruba düştü Newcastle United. Grubunda turnuvanın favorilerinden olan Fransız takımı Paris Saint Germain, Bayern Münih sonrasında en güçlü Alman kulübü olan Borussia Dortmund ve tarihinde bu büyük kupayı birden fazla kez kazanmış olan italyan devi Milan var Arsenal takımının grubunda.

Son Şampiyon Manchester City G Grubunda

G GRUBU: Geride kalan sezonda finalde Inter’i İstanbul’da 1 – 0 yenerek tarihinde ilk kez bu kupayı kazanan Manchester City bu sene G grubunda yer aldı. Elbette seri başı olarak girdiği kurada oldukça da şanslıydı İngiliz kulübü. RB Leipzig, Kızılyıldız ve Young Boys ile eşleşti son şampiyon.