İngiliz Takımlarının Avrupa Serüveni

İngiltere futbolda tartışmasız şekilde dünyanın en başarılı ülkelerinden biri. Zaten futbol da bu topraklarda doğdu aslında. İngiltere A Milli Futbol Takımı beklenen başarıların uzağında olsa da İngiliz futbol takımları bu kültürel mirasın üzerlerine yüklediği sorumluluğu bugün de en güzel şekilde taşımayı başarıyor ve dünyada İngiliz futbolunu başarı ile temsil ediyorlar.

İngiliz

UEFA Şampiyonlar Ligi’ndeki İngiliz Takımları

İngiltere’den 4 takım ada futbolunu Avrupa’nın bu bir numaralı kupasında temsil etmekteler. Bu takımlar; Liverpool, Tottenham, Chelsea ve Manchester City. Bu dört takımdan üç tanesi, yani Liverpool, Chelsea ve Manchester City’den herhangi birisi bu sene sonunda Uefa Şampiyonlar Ligi Kupası’nın kazansa bu sonuç hiçbir futbolsever için sürpriz olmaz. Zaten dört takım da bir üst tura yükselmeyi neredeyse garantilemiş durumdalar.

Manchester City; oynanan 4 maç sonunda kendi grubunda 10 puanla lider ve son iki maçı kaybetse daha UEFA Şampiyonlar Ligi’nde üst tura çıkmayı zaten garantiledi.

Chelsea; UEFA Şampiyonlar Ligi E Grubu’nun lideri Chelsea grubunun lideri ve diğer sonuçlardan bağımsız olarak bir maç daha kazanması halinde kesin olarak grubundan çıkıyor.

Liverpool; Ligde bu sene istediği performansı ortaya koyamayan, UEFA Şampiyonlar Ligi’nde kötü bir mağlubiyet alan Liverpool buna rağmen 9 puanla grubunun ikincisi ve 3. sıradaki Ajax ile arasında 6 puan fark mevcut. Yani Liverpool kalan 2 maçta 1 beraberlik aldığı anda zaten üst tura çıkmayı garantilemiş olacak.

Tottenham: Gruplarda oynanan 4 maç sonunda UEFA Şampiyonlar Ligi’nin en karmaşık grubu gibi duran D grubunun 7 puanla lideri durumunda olan Tottenham, kalan 2 maçtan birinin kazanması halinde grubundan çıkmayı başaracak.

UEFA Avrupa Ligi ve UEFA Konferans Ligi

Avrupa’nın 1 numaralı kupası olan UEFA Şampiyonlar Ligi’nde çok başarılı bir grafik çizen İngiliz takımları bunun bir benzerinin Avrupa’nın 2 ve 3 numaralı kupalarında da başardılar aslında. UEFA Avrupa Ligi’nde 2, UEFA Konferans Ligi’nde ise tek takımla temsil edilen İngilizler, bu turnuvalarda da üst turların favorileri konumundalar.

Arsenal; UEFA Avrupa Ligi’nde A grubunda bulunan Mikel Arteta‘nın öğrencileri oynadıkları 3 maçı da fire vermeden kapattılar ve 9 puanla gruplarının lideri konumundalar. Arsenal ayrıca bu kupanın da favorileri arasında gösteriliyor.

Manchester United; Eski başarılı günlerini arayan, lige iyi zamanlar yaşamayan ve gediklisi olduğu UEFA Şampiyonlar Ligi’nden uzak kalan Kırmızı Şeytanlar, UEFA Avrupa Ligi E Grubu’nda yer alıyorlar. 4 maç sonunda 9 puanla grubunun 2. olan takım kalan iki maçta 1 puan bile alsa yine üst tura çıkmayı başaracak. İstikrarsız yapısına rağmen kadro kalitesi ile United da kupanın favorileri arasında.

West Ham United; Avrupa Konferans Ligi B Grubu takımı olan İngiliz temsilcisi oynadığı 4 maçı da galibiyetle kapadı ve 2 maç kala üst tutu şimdiden garantiledi.