İngiltere Fenerbahçe Arası Ozan Rüzgarı

Geçtiğimiz sezonun en çok konuşulan isimlerinden biri de Ozan Tufan oldu. Sezonun başında İngiltere Premier Lig ekiplerinden Watford’a kiralanan oyuncu istenilen performansı gösterememiş ve İngiliz ekibiyle çıktığı 7 maçın ardından sarı lacivertli kulübe geri dönmüştü.

Fenerbahçe formasıyla da 2021 – 2022 sezonu 9 maça çıkan oyuncu yönetimle yaşadığı anlaşmazlıklar yüzünden kadro dışı kalmış sezon sonu Acun Ilıcalı’nın sahibi olduğu İngiltere Champhionship takımı Hull City’ye transferi gerçekleştirilmişti. 27 yaşındaki oyuncu altyapısından yetiştiği Bursaspor sonrası kariyerinde geçtiğimiz sezona kadar 1 sezonluk Alanyaspor deneyimi hariç Fenerbahçe formasını terletmişti. Ozan Tufan aynı zamanda 2015 yılında Türkiye’de Yılın Genç Futbolcusu seçilmişti.

Olay Açıklamalar Yapıldı

Ozan’ın daha önceden yaptığı açıklamalara göre oyuncuya sarı lacivertli kulüp tarafından kilo problemi olduğu ve kendisini forma sokması gerektiği söylenmiş ve yeni sözleşme için adım atılmamıştı. Sessizliğin oyuncunun Beşiktaş’a attığı gol sonrası bozulduğunu ve sözleşme yenileme teklifinin o gol ile geldiğini söyleyen Ozan’ın açıklamaları hem sarı lacivertli yönetim hem de futbol takipçileri için olay olmuştu. Bunun ardından Fenerbahçe yönetimi için Ozan Tufan’dan bir olay açıklama daha geldi.

Ozan’ın açıklamalarına göre Konyaspor maçı sonrası teknik adam İsmail Kartal ve yıldız oyuncu Mesut Özil arasında bir diyalog gerçekleşmiş ancak takım arasında kalması gereken tartışma yönetime taşınmıştı. Gözyaşı döken Mesut Özil’in yanında destek olarak yer aldığını söyleyen Ozan Tufan kurunun yanında yaş da yanar benzetmesi yaparak Mesut’la birlikte kendinin de yandığını söylemiş kadro dışı bırakılmasının gerekçesinin bu olay olduğunu söylemişti. Takım arkadaşları ve teknik ekibin de kendisini doğruladığını belirtmişti.

Ayrıca Ozan kendisinde TFF kontratı olduğu için kadro dışı bırakıldığı dönemde takımdan ayrı çalışma zorunluluğu olduğunu ancak FIFA kontratı olan Mesut Özil’in böyle bir zorunluluğu olmadığını ve isterse kadro dışı olduğu halde takımla antrenmanlara çıkabileceğini söyledi ve Mesut’un Ozan’ı yalnız bırakmamak için 3 ay kendisiyle çalıştığını ekledi. Son olarak Ozan Tufan’ın söylediğine göre Hull City transferi öncesi Acun’dan önce yönetimle kendisi konuşmak isteyen oyuncunun telefonlarına yanıt gelmemiş ve kendisi Acun’u arayarak ipleri kendisine bıraktığını söylemişti.

Hull City Dönemi

İngiltere Championship takımı Hull City’nin sahibi Acun Ilıcalı yeni sezonda Premier Lig hedefliyor. Ozan’ın söylediğine göre Acun Ilıcalı kendisini arayıp isteğini bildirmiş, sonra yönetimle konuşmuş özellikle Premier Lig hedeflediği sezonda sevincini Türk oyuncularla birlikte yaşamak istediğini söyleyerek de oyuncunun sempatisini kazanmıştı.

Ozan Tufan transferiyle ilgili yaptığı açıklamalarda ise Acun Ilıcalı yine yerli bir oyuncu isteğini dile getirmiş ve Ozan’ın söylediklerini doğrulamıştı. Acun Ilıcalı ek olarak Fatih Terim, Sergen Yalçın Emre Belözoğlu ve Rıdvan Dilmen gibi Türk futbolunun önemli otoritelerine danıştığını ve hepsinin de Ozan için olumlu yorum yaptığını oyuncunun çok doğru bir seçim olduğunda hemfikir olduklarını belirtti.