Irkçlılık Tartışması Yine Gündemde

İngiltere’de ırkçılık tartışması yine gündemin ilk maddesi oldu ama bu kez konu biraz daha ilginç bir hale büründü. Irkçılık bir dönem dünyada gayet normal kabul edilen bir olguydu ancak gelişen hukuk ve medeniyetle birlikte 20. yüzyıldan itibaren bu utanç verici olgunun yanlışlığı kabul edilmeye başlandı ve bu konuda ciddi yol kat edildi. Yine de 21 . yüzyılda bile hala bu sorun tam olarak çözülebilmiş değil.

Irkçılık, çirkin yüzünü ne yazık ki yeşil zaman zaman yeşil sahalarda da gösteriyor. Özellikle İspanya’da bu konuda ciddi sıkıntılar yaşanmıştı futbol sahalarında. İngiltere de keza ırkçılık ile zaman zaman karşı karşıya kalan bir lig. Dünyanın bu en prestijli, en değerli ve en zorlu ligini böyle bir konu ile gündeme gelmesi marka değeri açısından da belli riskler barındırıyor. Ancak bu kez olay yazının başında da vurguladığımız üzere biraz ilginç.

ırkçılık

Alejandro Garnacho’nun Paylaşımı

Manchester United, Uefa Şampiyonlar Ligi’nde A grubunda yer alıyor. Galatasaray’ın da yer aldığı grupta bu hafta maçlarında Galatasaray, İstanbul’da Bayern Münih’i konuk ederken Manchester United ise İngiltere’de Kopenhag ile karşı karşıya geldi. Manchester United ile Kopenhag arasındaki maç hayli dramatik anlara sahne oldu. Bu maç öncesinde Kopenhag 1, Manchester United ise 0 puandaydı ve Galatasaray için bu maçtan çıkabilecek en iyi sonuç da beraberlikti.

Manchester United, galibiyetten başka hiçbir skorun işine yaramadığı bu maça mutlak 3 puan için çıktı ama bir türlü golü bulmayı başaramadı. İlk yarısı 0 – 0 biten maçta konuk ekip de goller kaçırdı. Maçın 72. dakikasında çok eleştirilen bir isim olan Harry Maguire attığı golle gecenin kahramanı olacaktı ki son saniyede bir penaltı kazandı Kopenhag. Penaltı öyle bir dakikada geldi ki gol olsa da olmasa da penaltı sonra maç bitecekti. Kopenhag, ayağına kadar gelen bu büyük şansta kaleci Onana engeline takıldı. Tıpkı Harry Maguire gibi çok eleştirilen bir isim olan Andre Onana penaltıyı kurtarıp 3 puanı M. United’a getirirken gecenin de kahramanı oldu. Sonrasında ise ilginç bir olay yaşandı.

Manchester United’ın bir oyuncusu olan ve Onana ile de arasının iyi olduğu bilinen Alejandro Garnacho, Twitter hesabından bir paylaşım yaptı. Oyuncuların Onana’ya sarıldıkları bir fotoğrafı iki tane goril emojisi ile paylaştı Alejandro Garnacho ve sonrasında da kıyamet koptu adeta. 19 yaşındaki genç Arjantinlinin bu paylaşımını ırkçılık olarak yorumlayanlar oldu ve dahası soruşturma da başlatıldı paylaşım hakkında.

Onana Irkçılık Yok Diyor

Sosyal medyada da konu oldukça tartışmalı bir hale büründü. Konunun muhataplarından olan Onana ise olayda ırkçılık olmadığını ve tartışmaların anlamsız olduğu içeren bir paylaşımda bulundu. Arkadaşı Grnacho’nun paylaşımındaki goril emojilerinin gücü simgelediğini belirten siyahi kaleci, insanların onun neden alınıp alınmayacağına karar veremeyeceğini söyledi.