İskoçya, İngiltere İle Boy Ölçüşemedi

Avrupa Şampiyonası Eleme grubu maçları oynanırken bu haftayı gruplarında bay geçen iki takım olan İskoçya ve İngiltere hazırlık maçında karşı karşıya geldi.

İskoçya Hafif Geldi

İskoçya ve İngiltere’yi karşı karşıya getiren mücadele aslında futbol olarak belki eleme gruplarındaki maçların pek çoğundan daha zevkli geçti fakat skor anlamında İskoçya’dan daha fazlası bekleniyordu maç öncesinde. Maçı İngiltere milli takımı 3 – 0 kazandı. İlk yarıyı İskoçya önünde 1 – 0 önde kapatan İngiltere maçın ikinci yarısında 2 gol daha bularak 90 dakikayı 3 – 0 ile tamamladılar.

Maçta farkı yaratan asıl unsur bitiricilik oldu aslında yoksa maç boyu İskoçya da İngiltere önünde ciddi pozisyonlar buldu ve İskoçya’nın hücumcuları girilen pozisyonlarda çerçeveyi bulmayı başaramadılar İngiltere önünde. Topla oynama oranında rakibine ciddi bir üstünlük kuran İngiltere bu maçla Avrupa Şampiyonası için de ciddi bir mesaj da vermiş oldu rakiplerine.

Maçta ilk golü 23. dakikada bulan İngiltere’yi öne geçiren isim Daniel Sturritge oldu. İlk yarı bu golle tamamlanırken maçın ikinci yarısında, 51. dakikada bu kez sahneye çıkan isim Adam Lallana oldu İngiltere’de ve skor 2 – 0’a geldi. Bu iki golün ardından temposunu sürdüren İngiltere 3. gol için de fazla beklemedi ve 60. dakikada G. Cahill skoru 3 – 0 yaptı. Bu bir hazırlık maçı olsa da yine de önemli bir mesajdı yukarıda da vurguladığımı üzere. Bu mesajın neden önemli olduğunu anlamak için İskoçya’nın Avrupa Şampiyonası Eleme gruplarındaki durumuna bir bakmak gerekiyor.

İskoçya

Gruplarındaki Durumlar

Avrupa Şampiyonası eleme gruplarında İskoçya A, İngiltere ise C grubunda yer alıyor. C grubunda İngiltere lider durumda. 5 maç sonunda 4 galibiyet ve 1 beraberlik alan takım 13 puanla liderliğini sürdürüyor. Bir maçı eksik İtalya’nın 6 puan önünde yer alan takım ayrıca İtalya ile oynadığı ilk maçı deplasmanda kazandığı için büyük ölçüde liderliği garantiledi artık denebilir. Grupta 16 gol atan takım kalesinde ise sadece 2 gol gördü.

Buna karşılık İskoçya ise A grubunda yer alıyor. A grubunda İspanya, Norveç, Gürcistan ve Güney Kıbrıs ile mücadele ediyor grubunda. Grubunda 5 maçı geride bırakan İskoçya bu maçların hepsini kazandı. 15 puanla lider olan takım en yakın takipçisi İspanya’nın 6 puan önünde ama İspanya’nın 1 maçı eksik grupta. İspanya’yı da yenmeyi başaran İskoçya ilk iki sırayı alan takımların Avrupa Şampiyonası’na direkt katılım hakkı ele edeceği göz önüne alındığında artık 2024 Avrupa Şampiyonası’na katılmayı garantiledi diyebiliriz.

İngiltere, işte böylesine formda bir İskoçya’yı geçti 3 – 0 ile. Ekim ayında oynanacak grup maçlarında İngiltere kendi sahasında İtalya’yı ağırlayacak ve kazanırsa 2024 Avrupa Şampiyonası‘na gitmeyi matematiksel olarak da garantileyecek. İskoçya ise İspanya deplasmanında puan alırsa o da garantileyecek turnuvaya katılmayı.