Jürgen Klopp ile Tükenmişlik Sendromu

Jürgen Klopp, Hiç şüphesiz ki son yılların en iyi teknik adamlarından hatta futbolu değiştiren hocalarından bir tanesi. Çok başarılı bir futbolculuk kariyeri olmamasına rağmen, antrenörlük kariyerinde büyük başarılar yakalamış bir isim Alman teknik adam. Ne var ki Borussia Dortmund kariyerinden sonra Liverpool ile de aynı sorunu yaşamaya başladı Alman hoca, bazıalrı bu soruna tükenmişlik sendromu diyorlar.

Jürgen Klopp ve Baskılı Futbol

Jürgen Klopp, genellikle hücum odaklı, yüksek baskı yaparak oynanan bir oyun sistemini tercih eder. Bu sistemi, “gegenpressing” olarak adlandırılmakta futbol dünyasında. Klopp’un takımları, topu kaybetmeleri durumunda hemen topu geri almak için yüksek bir pres uygularlar. Bu şekilde topu kısa sürede geri kazanan takım ayrıca rakibini de hazırlıksız yakalar. Yani yüksek pres, hızlı hücum ve dikine paslar Jürgen Klopp futbolunun ayırt edici unsurlarıdır.

Klopp’un tercih ettiği formasyon genellikle 4-3-3’tür. Orta sahada, sıkı bir pres yapabilecek ve topu kontrol edebilecek oyuncuları tercih eder Alman çalıştırıcı. Ayrıca, hücum hattında hızlı ve etkili oyuncular kullanarak, rakip savunmayı zorlamaya çalışır.

Klopp’un takımlarında oyuncuların birbirleriyle iyi bir şekilde uyumlu olması çok önemlidir. Zira yapılan presin gücü oyuncuların bireysel performansı kadar takım halinde hareket edebilmeleri ile çok alakalıdır. Klopp takımları genelde güçlü bir takım ruhuna sahiptir.

Jürgen Klopp

Tükenmişlik Sendromu

Tüm bu saydığımız özellikleri Borussia Dortmund‘u çalıştırdığı dönemdeki başarılarıyla takımına uygulatmıştır Alman hoca. 2008 yılında takımın başına geçtiğinde, Borussia Dortmund zor bir dönemden geçiyordu. Ancak Klopp, takımı yeniden yapılandırdı ve 2010-11 sezonunda Bundesliga şampiyonluğunu kazandırdı. Aynı sezon, Borussia Dortmund Almanya Kupası’nı da kazandı. Klopp, takımını bir sonraki sezonda da Bundesliga şampiyonluğuna taşıdı ve 2012-13 sezonunda Şampiyonlar Ligi finaline kadar yükseldi. Fakat bu harika başarılardan sadece 2 yıl sonra, 2014 15 sezonunda bir ara düşme hattında bile yer alan Borussia Dortmund, ligi ise 7. olarak tamamladı. Daha sonra Liverpool FC’ye geçti ve 2019 UEFA Şampiyonlar Ligi’ni kazanarak takımı uzun bir bekleyişten sonra Avrupa’nın zirvesine taşıdı. Klopp, Liverpool‘u Premier Lig şampiyonluğuna da taşıyarak tarihi bir başarıya imza attı.

Bu sene ise Liverpool Premier Lig’de şampiyonluk yarışının çok uzağında. Benzer bir sezonu Dortmund ile de yaşayan Alman teknik adam için takımı çok yüksek eforla oynattığı ve birkaç sezon sonra takımın yenilenmemesi halinde mevcut oyuncuların çok yıpranarak aynı performansı gösteremediği yorumları yapılıyor.

Hem Borussia Dortmund hem de Liverpool ile neredeyse birbirinin kopyası olan durumların yaşanması Jürgen Klopp hakkındaki bu eleştirinin en büyük dayanarak noktası. Almanya’da da benzer eleştiriler o kötü geçen sezonun ardından gelmişti aslında ama o zaman bu kadar yankı bulmamıştı. Benzer durumun Liverpool ile de tekrarlanması sonrası o eleştiriler yeniden gündeme geldi ve bu kez daha geniş kitlelerce karşılık buldu.