Kraliçe Elizabeth Vefat Etti

Hull City takımı Cardiff deplasmanına çıkmak için hazırlanıyordu ki dünyayı derinden sarsan bir haber ile bu maç, İngiltere’nin alt ve üst liglerindeki tüm maçlar gibi iptal edildi. İngiltere’nin ve hatta dünyanın yaşayan en önemli isimlerinden biri, Kraliçe Elizabeth ‘in hayatını kaybettiği bilgisi tüm ajanslarla paylaşıldı. İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth 96 yaşındaydı. Kraliçe 2. Elizabeth’in ölümünün ardından İngiltere’deki tüm spor organizasyonları ertelendi.

Kraliçe 2. Elizabeth Kimdir?

21 Nisan 1926 doğumlu İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth tahta 6 Şubat 1952 yılında çıkmıştı. 70 yıl 214 gün tahta kalan Kraliçe, en uzun süre tahta kalan kişi oldu İngiltere tarihinde.

Kraliçelik serüveni boyunca 15 İngiltere Başbakanı atadı. Kraliçe 2. Elizabeth tahta ilk çıktığında İngiltere Başbakanı olan kişi Winston Churcill’di. Kraliçe’nin atadığı ilk başbakan ise Anthony Eden oldu. Liz Truss ise, Kraliçe 2. Elizabeth vefat etmeden iki gün önce Kraliçe’den hükümeti kurma görevini almıştı.

Tahta olduğu süre boyunca pek çok savaşa da tanıklık eden Kraliçe 2. Elizabeth bu savaşlar karşısında sıklıkla barışçı ve sağduyulu bir tutum sergilemişti.

Kraliçe Elizabeth yine tahta olduğu süre boyunca tam 14 Amerika Başkanı gördü ve bunların on üç tanesi ile de bizzat tanışmıştı. Kraliçe’nin tanışamadığı tek Amerika Başkanı ise 1963 ve 1965 yılları arasında görev yapan Lyndon Johnson oldu. Yine kendi döneminde yedi de papa tanıdı Kraliçe. Hayatta olduğu süre boyunca iki yüz adetten daha fazla portesi yapıldı ve İngiltere’de ehliyetsiz araç kullanmasına izin verilen tek kişi kendisiydi. Ayrıca Kraliçe seyahatlerini de pasaportsuz yapabiliyordu.

Elbette İngiltere parlamenter sistemle yönetilen gelişmiş bir Avrupa ülkesi ve oradaki kraliyet daha çok simgesel bir durum; ancak yine de kral ve kraliçe bütün Birleşik Krallık için büyük önem arz eden figürler ve teamüllere tüm ada ülkeleri harfiyen bağlı. Zaten İngiltere yasalarla yönetilen bir hukuk ülkesi olmasına rağmen aslında özellikle Anayasaları çerçeve niteliğindedir, içerisinde çok az madde bulunur. Yönetimi asıl belirleyen şey ise teamüllerdir. Bu anlamda dünyanın ülke idaresi anlamında geleneklere, teamüllere en bağlı ülkelerinden biridir İngiltere. O sebeple Kraliçe’nin ölümünün tüm spor müsabakalarını erteletmesi kadar olağan bir şey yok şu anda. Yani mesele sadece sevilen bir figürün vefatı değil, uyulması gereken pek çok teamül ve yerine getirilmesi gereken ritüeller, prosedürler de mevcut.

Kraliçe 2. Elizabeth

Erteleme Ne Kadar Sürecek?

İngiltere’de tüm alt ligleri de kapsayan bu ertelemenin önümüzdeki hafta sonu için de tekrar edilmesi bekleniyor. Çünkü Kraliçe 2. Elizabeth ‘in cenaze töreninin 18 19 Eylül tarihlerinde yapılması planlanıyor ve bu olursa bu hafta maçları ile beraber önümüzdeki haftada da İngiltere’deki tüm spor müsabakaları, alt ligleri de kapsayacak şekilde, yine ertelenecek.