Manchester City Meşaleyi Yaktı

İngiltere Premier Lig’de uzun süredir Arsenal’i takibi sürdüren Manchester City artık şampiyonluk meşalesini yaktı. Yıldızlar topluluğu M. City haftalardır süren galibiyet serisinin ardından nihayet Arsenal’i kendi sahasında 4 – 1″ gibi farklı bir skorla geçtikten sonra dün de Fulham deplasmanından 2 – 1’lik galibiyetle dönünce maç eksiği olmasına rağmen Premier Lig liderliğini aldı ve 1 puan da farkla ligin yeni lideri oldu.

Hem ikili averajda hem de genel averajda Arsenal’e üstün olan takımın artık buradan şampiyonluğu bırakmayacağı ve puyan farkı ile Premier Lig’i kazanacağı konusunda herkes hemfikir. Uefa Şampiyonlar Ligi’nde de yarı finale kalan Pep Guardiola’nın öğrencileri İspanyol devi Real Madrid ile iki önemli maç yapacaklar. Eğer Real Madrid’i elerse Manchester City finalde Inter – Milan eşleşmesinin galibi ile karşılaşacak ki otoriteler o maçın Real Madrid eşleşmesinden daha kolay olacağı görüşünü paylaşıyor. Yani Pep Guardiola bu seneyi iki önemli kupa ile kapatıp ayrıca Manchester City’ye de tarihinin ilk Şampiyonlar Ligi Kupası’nı kazandırabilir.

Arsenal Şampiyonluğu Eliyle Verdi

İngiltere’deki pek çok futbol yorumcusu Manchester City’nin artık şampiyon olduğu görüşünü paylaşıyor. Aslında sezon başında şampiyonluk için Chelsea, Liverpool ve Manchester City’nin çekişeceği düşünülüyor, Arsenal ismini kimse zikretmiyordu ama bu sene hem Chelsea hem de Liverpool çok kötü bir sezon yaşadılar. Şampiyon olmak bir tarafa iki takım da kendisini ilk 4’e sokabilecek performansı bile gösteremedi. Bunun bir sonucu olarak Manchester City için Premier Lig’in bu sene çok kolay geçeceği düşünülüyordu ilk devrenin sonunda ama Arsenal çıktı sahneye.

Sezon başında herkesin düşüş yaşayacaklar, fikstür şansı bu vs. Diye yorumladığı Arsenal istikrarını sezon boyu sürdürdü ve Premier Lig’de son düzlüğe gelirken de liderdi. Ne var ki iş son düzlüğe geldiğinde tecrübesizlik ve stresin kurbanı oldu Arsenal takımı. Arsenal’in Manchester City deplasmanında kaybetmesi sürpriz değil ama diğer maçlarda hata yapmasaydı bu mağlubiyete rağmen lider kalacaklardı ve şampiyonluk yolundaki en avantajlı takım da onlar olacaktı. Ne var ki Arsenal takımı önce Liverpool deplasmanında 2 0 öne geçmesine rağmen 2 – 2 berabere kalıp puan kaybetti sonra da West Ham maçında yine 2 – 0 öne geçip skoru koruyamadı. Bu iki puan kaybı sonrasında da bu kez evinde Southampton ile 3 – 3 berabere kaldı.

Manchester City

Manchester City Ezdi Geçti

Manchester City deplasmanı öncesi üst üste 3 maçta puan kaybeden takım zaten kafa olarak da yenik başladı Manchester City maçına ve Pep Guardiola’nın öğrencileri de bu fırsatı kaçırmadı. Arsenal’i ezici bir oyunla 4 – 1 ile geçen takım liderliği alamasa da 2 maç eksiği olmasına rağmen puan farkını 2’ye indirdi.

Dün de Fulham’ı deplasmanda geçen takım Premier Lig liderliğini resmen eline aldı.