Manchester United Hedefe Kilitlendi

İngiltere Premier Lig’de sezonun lideri ve ikincisi belli ama üçüncülük yarışı Manchester United ile Newcastle United arasında devam ediyor. Son haftaya Manchester United 72, Newcastle United ise 70 puanla giriyor. Manchester United son hafta oynayacağı maçta galip gelirse sezonu 75 puanla kapatacak ve bu son 10 yılda Manchester United’ın aldığı en yüksek puan olacak ligde. Diğer yandan Manchester United son hafta galip gelirse Newcastle Untied’ın ne yaptığına bakmaksızın Premier Lig’in 2022 2023 sezonunun 3.sü olacak.

Manchester United

Manchester United ve Newcastle United

Manchester United ile Newcastle United bu sene 3 kez karşılaştı. Ligdeki iki maçın birini Newcastle United kazanırken diğer maç berabere bitti. İki takım ayrıca bu sezon İngiltere lig Kupası final mücadelesinde de karşı karşıya geldi. Maçı ilk yarıda bulduğu gollerle M. United 2 – 0 kazandı ve İngiltere Lig Kupası’nın sahibi oldu. Bu kupa Manchester United’ın başına bu sezon geçen Erik ten Hag‘ın da ilk kupası oldu İngiliz kulübü ile.

İki kulüp sezon boyunca da sürekli rekabet halindeydi lig 3.sü olabilmek için. Sezonun büyük bölümü Arsenal dominasyonu ile geçti İngiltere’de. Son haftalarda Arsenal adeta şampiyonluk stresine girdi ve hatalar yaptı. Sezon başından beri Arsenal’i takip eden Manchester City, rakibinin son haftalarda yaptığı hatayı iyi değerlendirdi ve liderliği alıp şampiyon oldu. Bu iki takımın arkalarındaki takımlarla farkı açtığı ligde Newcastle United ve M: United ligde 3.lük koltuğu için sezonun ilk haftalarından itibaren çekişme halindeydi.

Newcastle United’ın zirve mücadelesinde kalamayacağını iddai edenler de oldu ama Newcastle United herkesi yanlıştı ve 3.lük mücadelesini son haftaya kadar taşıdı. Aslında ligde 4. olmak da yeterli iki takım için de. Premier Lig’de Uefa Şampiyonlar Ligi kotası ilk dört sırayı kapsıyor. Ama hem yayın geliri hem de prestij açısından 3. olmak iki takım için de önemli. Ayrıca bu sene topladıkları puanlar ve ele edecekleri dereceler her iki takım için de son yılların en başarılı performansı olarak tarihe geçecek.

Taraftar Üçüncülüğü İstiyor

Manchester United’ın Premier Ligi üçüncü bitirmeyi garantilemesi için son hafta oynayacağı maçta galip gelmesi gerekiyor. Bu galibiyetin elde edilmesi halinde Kırmızı Şeytanlar puanlarını 75’e yükseltecekler ve bu da son 10 yılda Manchester United’ın elde ettiği en yüksek puan olacak. Daha önce ligi 2. bitirmişliği var aslında M. United’ın bu 10 yıl içerisinde, ne var ki o zaman topladıkları puan 74’tü.

Taraftar artık her sene üzerine eklenerek gidilmesini ve artık eski günlerdeki gibi Manchester United’ın şampiyonluk mücadelesi veren bir takım olmasını hayal ediyor. O sebeple bu sene 75 puan sınırı ve lig 3.lüğü psikolojik bir eşik M. United takımı ve taraftarı için.