Ozan Tufan Ertuğrul Sağlam Tarafında Keşfedildi

Futbol dünyasındaki hemen her futbolcunun bir keşfedilme hikayesi ve ona ilk şansı veren bir hocası vardır. Ozan Tufan için bu isim Ertuğrul Sağlam’dır.

23 Mart 1995 doğumlu olan Ozan Tufan, maden işçiliği yapan bir babanın ve evin düzenini sağlamak için gecesini gündüzüne katan bir annenin oğlu olarak dünyaya gelmişti.

Çocukluğundan beri evde gördüğü yuvarlak her şeyi top olarak kullanan Ozan, 10 yaşında okul takımıyla bir turnuvaya katılmıştı.

Ozan Tufan, yetenekleriyle turnuva boyunca onu izleyen bütün öğrenci ve öğretmenlerin dikkatini çekmişti fakat asıl kırılma noktası, Bursaspor Kulübü altyapı hocalarının da onu izlemeye gelmesiydi.

Turnuvadaki genç yetenekleri bulmakla görevlendirilen Bursaspor altyapı antrenörleri, Ozan’ın meziyetlerini ilk bakışta keşfetti ve henüz 10 yaşını bile tamamlamayan bu çocuğu kulübe kazandırdılar.

Kariyerindeki ilk lisansını 2005 yılında çıkaran Ozan, o zamanlar Danone Ligi olarak adlandırılan minikler liginde çok dikkat çekiyordu.

Çocuk yaştaki Ozan, öğretim gördüğü Vahide Aktuğ İlköğretim Okulu ile Danone Küçükler Futbol Türkiye Şampiyonu olmuştu. Bu turnuvada tam 9 gol atarak, turnuvanın tartışmasız yıldızı olarak gösterilmişti.

Ozan Tufan Sakatlıkla Çok Erken Tanıştı

ozan tufan

Ozan Tufan, ne yazık ki sakatlıkla çok erken yaşlarda tanıştı. Ayak tabanında oluşan rahatsızlık sebebiyle doktorların bir daha futbol oynayamaz dedikleri genç adam, pes etmedi.

Sakatlığın izlerini atlatmaya çalışan Ozan bazı maçlarda sonradan oyuna girerek kendini deniyordu. Buna karşın sakatlığın etkisi yakasını bırakmıyordu.

2011 – 2012 sezonuna kadar bu etkiden kurtulamadı. Ancak o sezon tam anlamıyla hasretinden yanıp tutuştuğu futbola geri döndü.

Genç futbolcu, ilk zamanlarında oynadığı sağ açık ve 10 numara mevkiinden sağ bek pozisyonuna geçti. Burada takımının vazgeçilmezi halini aldı ve U-17 grubunda milli takıma kadar yükselmeyi başardı.

Bursaspor o sezon şampiyon olduğunda Ozan, tam 23 maçta görev almıştı. O sezonun en önemli maçında Fenerbahçe U-17 ile final karşılaşmasına çıkıldı.

Başarılı sağ bek, güçlü rakip karşısında inanılmaz bir performans sergiledi. Bu karşılaşmayı izleyenler arasında Bursaspor’un şampiyon teknik direktörü Ertuğrul Sağlam da vardı.

Ertuğrul Sağlam Ona İlk Kez Forma Verdi

Fenerbahçe maçında onun gösterdiği performanstan çok etkilenen Ertuğrul Sağlam, kurmaylarına bu çocuğu işaret ederek onu A takıma almaları talimatını verdi.

Avusturya kampında takımla olan Ozan Tufan, ilk resmi maçına da bu sezon çıktı.

Avrupa kupaları eleme karşılaşmasında Finlandiya’nın Kups takımıyla eşleşen Bursaspor, kendi evinde 50. dakikada 5 – 0 öne geçince Ertuğrul Sağlam, genç sağ beke seslendi.

63’te oyuna giren Ozan Tufan, 71’de kariyerinin en unutulmaz anlarından biri yaşadı ve golünü attı.

Bu golle kariyerindeki ilk resmi golünü attığını zanneden Ozan, o anda Avrupa kupaları tarihinin gol atan en genç oyuncusu unvanını da kazandığının farkında değildi.

Ertuğrul Sağlam’ın güveniyle başlayan kariyerde sonraları birçok ilki başaran Ozan Tufan, şimdilerde ona güvenenleri mahcup etmemek için Watford’da varını yoğunu ortaya koyuyor.