Ozan Tufan İlk Yarı Değerlendirmesi

Katar 2022 Dünya Kupası alıştığımızın aksine, Katar’ın ikliminden kaynaklı olarak yazın futbol oynamaya elverişli olmaması nedeniyle kış aylarında yapılıyor bu sene. Haliyle Avrupa’nın hemen hemen her liginin takvimi de buna göre düzenlendi ve Süper Lig de dahil olmak üzere pek çok lig bu sezon devre arasında erken girdi. Devre arasında erken giren liglerden biri de milli oyuncumuz Ozan Tufan ‘ın formasını giydiği Hull City AFC’nin mücadele ettiği İngiltere Championship oldu. İngiltere Premier Lig’e yükselme mücadelesinin verildiği bu ligde seviye o kadar yüksek ki bazı takımların bütçesi, Avrupa’nın 5 büyük liginde mücadele eden pek çok takımdan daha yüksek aslında.

Hull City Ozan Tufan

Ozan Tufan Sezon Başında Transfer Olmuştu

Geçen sezon Acun Ilıcalı’nın Hull City AFC’yi satın almasının ardından bu lig ve takımları radarımıza bu derece fazla girdi aslında. Acun Ilcıalı aldığında düşme hattında olan takım sonrasında aldığı sürpriz puanlarla, Acun Ilıcalı’nın takımın başına getirdiği teknik adam Shota Arveladze önderliğinde ligde kalmayı başardı ve 2022 23 futbol sezonunda da Championship’te yer almaya hak kazandı. Acun Ilıcalı da sezon başında takıma Türk futbolseverlerin de yakından tanıdığı pek çok takviye yaptı. Bunlar arasında şüphesiz ki en dikkat çekici olanı Fenerbahçe ve Türkiye A Milli Futbol Takımı oyuncusu Ozan Tufan’dı.

Ozan Tufan sezon başında 3 milyon avro bonservis bedeli ile Fenerbahçe’den Hull City AFC kadrosuna katıldı. Takımın başında olan Gürcü teknik adam Shota Arveladze, Türkiye merkezli diğer transferler gibi Ozan Tufan’ı da yakından tanıyor, oyun yapısını, yeteneklerini biliyordu.

Hull City AFC sezona harika bir başlangıç yaparken milli oyuncumuz Ozan Tufan da 4 2 3 1 sisteminde, forvet arkası rolünde Gürcü teknik adam Shota Arveladze’nin vazgeçilmezi olmuştu. İlk haftalarda hücumda çok etkili görünen Ozan skor da buluyor, şutları ile ciddi bir hücum gücü oluşturuyordu. Ama haftalar ilerledikçe Hull City AFC ciddi bir düşüş trendine girdi. Shota Avrladze ne yaptıysa bu düşüşe bir dur diyemedi ve sonunda Shota Arveladze ile Huıll City AFC’nin yolları ayrıldı. Shota Arveladze’den boşalan teknik adamlık koltuğuna ise takımın yardımcı hocası getirildi.

Liam Rosenior

Formasını Kaybetti, Yedeğe Düştü

Yardımcı hoca Andy Dawson takımın idaresini aldıktan sonra ilk olarak Ozan Tufan’ı forvet arkası pozisyondan aldı ve altı numaraya yani savunmanın önüne defansif orta saha olarak konumlandırdı. Ancak milli futbolcumuzun buradaki performansından da memnun olmasa gerek ki iki maç sonra onu yedeğe çekti. Sonrasında Hull City AFC bir daha hoca değiştirdi ama yeni teknik adam Liam Rosineor da Ozan Tufan’ı yedek oturmaya devam etti. Oyuna sonradan girdiği maçlarda fena bir performans ortaya koymasa da milli oyuncumuz ilk 11’in bankosu olarak başladığı sezonu yedek kulübesinin bir parçası olarak tamamlamış oldu.