Ozan Tufan Kariyerinde Hep Tartışıldı

A Milli Futbol Takımı’mızın yıldız oyuncularından Ozan Tufan, bugünlerde İngiltere Premier League’de zor zamanlardan geçiyor.

Sezon başında Fenerbahçe’den İngiltere Premier League takımlarından Watford’a kiralık olarak transfer olan Ozan Tufan için işler yolunda gitmiyor.

Zira takımı Watford, İngiltere Premier League’de 19 maçı geride bırakırken sadece 14 puan toplayabildi ve lig tablosunun 17. basamağında yer aldı.

Bu başarısızlığın mimarları olarak İngiltere basınında Watford Teknik Direktörü Claudio Ranieri ve Watford Yönetimi gösteriliyor.

Takımın beynini oluşturan bu iki etmenin, sezon başında kadroyu kurarken yanlış bir politika izledikleri ve yaş ortalaması yüksek, tempo ve kaliteden uzak birtakım oluşturduklarından bahsediliyor.

İngilitere basını bunları konuşurken, geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunan Watford Teknik Direktörü Claudio Ranieri tüm bunları bırakıp Ozan Tufan’dan bahsetti.

Ozan’ın geldiğinden beri hiç gelişme kaydetmediğini söyleyen İtalyan teknik direktör onun şu anda İngiltere Premier League seviyesinde olmadığını ifade etti.

Bunlar elbette Ozan’ın kalitesine yönelik eleştiriler değildi. Zira Claudio Ranieri de Ozan Tufan’ın ne kadar kaliteli bir oyuncu olduğunun farkında. Buradaki tek sorun, onun Türkiye’deki günlerinden beri çok tartışılagelen fiziksel kapasitesi.

Ozan Tufan Gerçekten Hantal Bir Oyuncu Mu

Ozan Tufan, Türkiye futbol kamuoyunun karşısına Bursasporlu genç bir yıldız adayı olarak çıkmıştı. Şenol Güneş zamanında A takımda şans bulan Ozan, kah orta sahada kah ise sağ bek pozisyonunda kullanılmıştı.

Aslında o günlerden beri Ozan’ın kendine has fiziki yapısı dikkat çekiyordu. Lakin bu performansının bir parçası olduğu ve oyuncunun göz ardı edilemez kalitesinin önüne geçmediği için çok da tartışılmıyordu.

Sağ bek pozisyonundayken git gelli oyunda etkili olan Ozan’ın tekniğinin seviyesi onu orta saha olarak değerlendirme ihtiyacı hissettirdi.

Ozan Tufan, orta saha mevkiine geçtiği andan itibaren ise Türk futbolcular arasında o mevkiinin her daim elit seviyesinde oldu.

Bursaspor’dan Fenerbahçe’ye onu götüren performansı da orta sahada modern bir sekiz numara gibi oynayabilmesi, fiziksel mücadeleden kaçmaması ve hücuma verdiği katkıydı.

Tüm bunlara bakıldığında Ozan için o günlerde kimse hantal oyuncu yakıştırması yapamazdı.

Fenerbahçe Günleri İnişli Çıkışlı

Her yetenekli Türk genç futbolcunun kariyerindeki gibi Ozan da büyük takım şansını buldu. Hatta o dönem Beşiktaş’ın başında olan Şenol Güneş onu takımına çok istedi fakat Ozan’ın tercihi Çubuklu oldu.

Fenerbahçe’ye transferinde Ozan için en talihsiz şey, takımın tarihi bir istikrarsızlık döneminin eşiğinde olmasıydı. Sürekli değişen teknik direktörler, her sene onlarca futbolcu transferi, yönetim istikrarsızlıkları derken takımdaki tüm oyuncular gibi Ozan da payına düşeni aldı.

İstanbul’daki günlerinde kalitesine rağmen bir anda günah keçilerinden olan Ozan, önce Fenerbahçe B takımına sonra ise kiralık olarak Aytemiz Alanyaspor’a gönderildi.

Aytemiz Alanyaspor’da Sergen Yalçın ile yeniden doğdu. Fiziğini hiç olmadığı kadar yüksek bir seviyeye çıkardı ve Fenerbahçe’ye geri döndü.

Dönüşünde özellikle Audi Cup’ta mükemmel bir performans sergileyen Ozan Tufan, modern bir orta sahanın gerekliliklerini sergiledi. Fenerbahçe o sezonu da istikrarsız geçirmesine rağmen Ozan kendini kanıtlamayı sürdürdü ve İngiltere Premier League kapısını açtı.

Türkiye Ligi’nin en diri futbolcusu olarak gittiği İngiltere’nin seviyesi ise en azından şu ana kadar ona fazla geldi. Bu aslında Ozan’ın seviyesinden ziyade, Türkiye’nin seviyesini gösteriyordu.

Ozan Tufan şimdilerde savaşmayı sürdürüyor. Umuyoruz başarılı olup daha uzun yıllar Ada futbolunda bizi temsil eder.