Ozan Tufan Kendini Kabul Ettirecek

Türk futbolunda taraftarların algısını yönetebilmek veya değiştirebilmek adına basın çok önemli bir yer tutar. Oldukça da tartışmalı olan basın yapımız nedeniyle bu zamana kadar birçok teknik adam ve oyuncu Türkiye’de baskı altına girdiği için performans gösteremeyip başka ülkelerde şahane yaratmıştır. Bununla birlikte Türk spor basınını tartışmalı yapan konulardan birisi de haber öznelerinin çoğu zaman değişmemesi ve bu öznelerle ilgili haberlerin de pek çok zaman niteliğinin benzer olmasıdır. Ara transfer döneminde Fenerbahçe’ye döndükten sonra iyi bir performans gösteremeyen Ozan Tufan da bu değişmeyen öznelerden biri olarak yine basının olumsuz haberlerinde özne oldu.

Beklentinin Düşüşü

Ara transfer döneminde Watford’dan Fenerbahçe’ye geri dönen Ozan Tufan’ın gerçekten beklentilerin altında kaldığını söylemek gerek.

26 yaşındaki orta saha oyuncusu oynadığı maçlarda iyi performanslar sergileyemedi ve bu durum basından daha önce Fenerbahçe taraftarının da tepkisini çekmişti. Bununla birlikte basında yer alan son haberlere bakıldığı zaman birçok haber kaynağının benzer cümlelerle Ozan Tufan’ın beklentilerin altında kaldığına yönelik haberler yaptığı görülüyor.

Ancak bu noktada Ozan Tufan’dan daha kötü performans gösteren birçok oyuncu olmasına rağmen Ozan’ın öne çıkartılması da zaten Türk basınının tartışmalı olmasını sağlayan durum. Basının mercek altına aldığı isimler ne yazık ki pek çok zaman değişmiyor ve bu durum bir ismin sorunlarının çok daha büyükmüş gibi görünmesine sebep oluyor.

Başka bir deyişle, Ozan Tufan’ın performansı şu sıralar gerçekten kötü ancak oyuncunun performansının iyi olduğu dönemlerde basının bu kadar cömert bir şekilde haber yaptığı çok fazla dönem de olmamıştı.

Ozan Tufan Fenerbahçe’ye imza attığı ilk günden bu yana tartışmalı bir oyuncuydu. Bursaspor forması giydiği dönemde oldukça heyecan verici bir potansiyel taşıyan ve o dönem Şenol Güneş tarafından yönetilen Beşiktaş’ın da ısrarla istediği Ozan’ın Fenerbahçe’ye transferi de tartışma yaratmıştı.

O günden bu yana köprünün altından çok sular aktı ama Ozan Tufan ne yazık ki kendisini tam anlamıyla taraftarına kabul ettiremedi. İyi performans gösterdiği dönemde de kötü performans gösterdiği dönemde de Ozan Tufan tartışmaların odağındaki isimlerden biriydi. Ancak yeni adresinde daha farklı bir performans sergileyeceğine inanılıyor.

Yeni Takım Yeni Umutlar

2021/2022 sezonunun ikinci devresinde kiralık olduğu Watford’dan Fenerbahçe’ye geri dönen Ozan Tufan, disiplinsiz davranışları ve performans düşüklüğü nedeniyle sarı lacivertli takımda kadro dışı bırakılmıştı.

Fenerbahçe günlerinin sona erdiğini tahmin eden Ozan Tufan, arayış içerisine girmişti. Milli futbolcu, en azından taraftarlar ve ülke basını tarafından kabul performansının kabul görebileceği bir takım arıyordu.

Acun Ilıcalı’nın yeni devraldığı İngiltere takımı Hull City, Ozan Tufan’ın yeni adresi oldu. Piyasa değeri 3.8 milyon Euro olarak hesaplanan oyuncunun, Hull City’den ortalama bir başlangıç ücreti alacağı ve performansıyla birlikte kazanacağı ücretin artabileceği ifade edildi.