Ozan Tufan Tam Bir Joker

Hull City AFC’de forma giyen Türk oyuncu Ozan Tufan bu sene kendi bireysel kariyeri adına oldukça ilginç bir sezon geçiriyor. Sezon başında Acun Ilıcalı’nın Fenerbahçe’den bonservisi iel birlikte kadrosuna kattığı Ozan Tufan sezon başından beri İngiliz kulübünde pek çok farklı bölgede forma giydi ve giymeye de devam ediyor.

Shota Arveladze’nin Prensiydi

Sezon başında Hull City AFC’nin başında Gürcü teknik adam Shota Arveladze vardı. Acun Ilıcalı, 2021 22 futbol sezonunun sonuna doğru Championship’te düşme hattındayken satın aldı Hull City AFC takımını ve sonra da takımın başına Gürcü teknik adam Shota Arveladze’yi getirdi. Shota Arveladze ile birlikte çıkışa geçen Hull City AFC, sezon sonunda Championship’te kalmayı başardı.

2022 23 futbol sezonu başında pek çok transfer gerçekleştirdi Acun Ilcıalı ve Ozan Tufan da bu transferlerin en önemlilerinden biriydi. Shota Arveladze vazgeçilmez sistemi olan 4 2 3 1’de Ozan Tufan’ı forvet arkasında serbest adam olarak oynattı ve böylece milli oyuncumuz Championship kariyerine 10 numara pozisyonunda başlamış oldu böylece. Shota Arveladze milli oyuncumuzu sürekli bu bölgede kullandı. Sezon başında bu bölgede oldukça verimli olan milli oyuncu sonrasında takımın da düşüşe geçmesi ile birlikte eleştiriler almaya başladı ve şut yeteneği haricinde o bölgede oynayabilecek gerekli yaratıcılığa sahip olmadığı söylendi.

Hull City’de kötü gidiş son bulmayınca Acun Ilıcalı hoca değişikliğine gitti ve Shota Arveladze ile yolları ayırıp yerine yardımcı hoca Andy Dawson’u getirdi. Andy Dawson da ilk iş olarak Ozan Tufan’ı 10 numaradan 6 numaraya yani forvet arkasından savunmanın önüne çekti. Fakat hoca değişikliği beklenen etkiyi yaratmadı ve Andy Dawson kısa süre sonra eski görevine geri döndürülerek takımın başına genç teknik adam Liam Rosenior getirildi. Liam Roseniro gelmeden önce Ozan Tufan yedek kulübesine çekilmişti çoktan ve bu durum Liam Rosenior sonrasında da çok değişmedi. Dünya Kupası arasına kadar 4 2 3 1 ile devam eden Liam Rosenior, Andy Dawson gibi Ozan Tufan’ı yedek oturttu ve oynatırken de defansın önünde kullandı milli oyuncuyu.

Ozan Tufan

Ozan Tufan İlk 11’e Kanat Olarak Döndü

Dünya Kupası arasında genç teknik adma Liam Rosenior takıma asıl dokunuşunu gerçekleştirdi. 4 2 3 1’den tam olarak vazgeçmeyen Liam Rosenior bununla birlikte takımını 4 4 2 düzeninde de oynatmaya başladı. Dünya Kupası arasından sonra ciddi bir yükseliş gösteren Hull City AFC, topladığı puanlarla düşme hattından kurtulup orta saralara tırmanırken milli oyuncumuz Ozan Tufan da performansını artırdı.

Daha önce forvet arkasında ve defansın önüne görev verilen oyuncumuz, formasyonun 4 4 2’ye dönülmesi ile birlikte sağ kanatta görev almaya başladı, son oynanan maçta ise Liam Rosenior milli oyuncuya sol kenarda forma verdi verdi ve böylece Ozan Tufan Hull City AFC için artık bir joker oyuncuya dönüştü.