Ozan Tufan Tutunmayı Bir Türlü Başaramıyor

Fenerbahçe’de oynayan milli orta saha oyuncumuz Ozan Tufan, teknik direktör İsmail Kartal’ın ve yönetimin kararı ile kadro dışı bırakıldı.

Kariyerinin başından beri Türk futbolunun yetiştirdiği en yetenekli orta saha oyuncularından biri olarak gösterilen ve zaman zaman sahada sergilediği yeteneğiyle kendisini hatırlatan Ozan Tufan’ın kadro dışı kararı, onu sevenleri hayli üzdü.

Fenerbahçe’ye transfer olduğu günden beri büyük beklentileri de beraberinde getiren Ozan’ın kariyerindeki bu gelgit noktalarını birlikte tekrar hatırlayıp, neden böyle olduğuna dair fikir üretelim.

Yani Olmuyor, Olmuyor İstesem De…

Ozan Tufan Bursaspor’dan transfer olmaya karar verdiği günlerde İstanbul’da büyük bir transfer savaşının fitili ateşlenmişti. Çünkü hem Fenerbahçe hem de Beşiktaş, böylesine genç ve potansiyel vaat eden bir yıldız adayını kadroya katmak istiyorlardı.

Beşiktaş’ın en büyük avantajı, Ozan’ın Bursaspor’da hocalığını da yapan teknik direktör Şenol Güneş’in takımın başında olmasıydı.

Öte yandan Fenerbahçe de mali şartlar ve kadrodaki durum itibariyle cezbediciydi. Ozan’ın küçüklüğünden beri kendini daha yakın hissettiği ve taraftar olduğu takım da Fenerbahçe’ydi. İşte bu yüzden belki de duygular daha ağır bastı ve Ozan Tufan, Fenerbahçeli oldu.

Fenerbahçe formasını giydikten sonra doğal olarak artık ondan çok daha fazlası beklenmeye başladı. Bursaspor’da yetenekli ve gelecek vaat eden bir oyuncu olarak görülen Ozan, sarı lacivertli takımda yıldız adayı olarak değerlendirilmişti.

Sarı lacivertli takıma geldiğinde aslında Fenerbahçe için işlerin yolunda gitmediği yıllar başlamıştı. Bu sebeple her ne kadar Ozan çok sevdiği camiasına kavuşmuş da olsa belki de bu birleşme yanlış zamanda olmuştu.

Yıllar geçiyor, sezonlar bitiyor ve Fenerbahçe şampiyon olamıyordu. Genç Ozan, artık takımın tecrübelilerinden biri olduğu için ondan beklenti de çok fazlaydı. Çünkü Ozan Tufan’ın yapabileceklerinin herkes farkındaydı.

Artık Türkiye Milli Futbol Takımı’nın da banko oyuncularından biri haline gelen orta saha, milli takımda da gülememişti. Başta Euro 2016 faciası olarak tarihe geçen ve milli formanın üzerindeki kara bulutların en yoğun şekilde yaşandığı hadiseler bütününde Ozan Tufan’da payını aldı.

Hırvatistan maçında yaşanan bir pozisyondan ötürü acımasızca eleştirildi.

Ozan Tufan Ayağa Kalk!

ozan tufan

Sarı lacivertli forma ve milli takımla geçen istikrarsız sezonların ardından geldiğimiz noktada Ozan Tufan, Fenerbahçe’de kadro dışı kaldı. Üstelik bu onun Sarı Lacivertliler’de üçüncü kadro dışı kararıydı.

Diğer yandan milli takımda da yerini kaybetti. Şimdilerde gençleşen milli takımda orta sahada onun gibi iki yönlü bir isme büyük ihtiyaç var aslında. Ancak ne yazık ki kulüpteki performansı nedeniyle Stefan Kuntz onu tercih etmiyor.

Gel gelelim Ozan için umutlar hala bitmiş değil. Onun sahip olduğu yetenekler için sadece huzurlu ve istikrarlı bir ortam gerekiyor. Umarız yıldız oyuncumuz en yakın zamanda bu ortamı bulur ve yükselişe geçerek kendinden şüphe edenleri utandırır.

Çünkü biz biliyoruz ki form geçici, klas kalıcıdır.