Ozan Tufan ve Fenerbahçe Opsiyondan Haber Bekliyor

Fenerbahçe forması giyen milli orta saha oyuncumuz Ozan Tufan, geleceği ile ilgili belirsizlik yaşamaktan bir türlü kurtulamıyor.

Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç, Spor Toto Süper Lig 2021 – 2022 Sezonu öncesinde verdiği kararla futbol takımında revizyona gitmişti.

Sarı lacivertli takımın son yıllarda sıkça yaptığı ve bir türlü başarıyı getirmeyen bu revizyonların sonuncusundan Ozan Tufan da nasibini almıştı.

İngiltere Premier League’de oynamanın her futbolcu içi bir rüya olduğu böyle bir dönemde, Watford’un teklifi hem Ozan Tufan’ı hem de kulübü Fenerbahçe’yi memnun etmişti.

Hal böyle olunca Fenerbahçe ve Watford arasında anlaşma sağlanmış ve milli orta saha oyuncumuz İngiltere Premier League heyecanını yaşamak için Watford’un yolunu “kiralık olarak” tutmuştu.

ozan tufan

Watford Çöktü Ozan Düştü

İngiltere Premier Leauge gibi dünyanın en zor liglerinin başında gelen bir turnuvada görece zayıf bir kadro kuran Watford, bunun cezasını da ödedi.

Yaş ortalaması olarak ligdeki tempoya cevap vermesi zor olan bir kadro kuran ve takımın başına Claudio Ranieri’yi getiren Watford, Ozan Tufan’dan neredeyse hiç yararlanamadı.

İngiltere Premier Leauge’e gelen her futbolcu gibi elbette Ozan da bir adaptasyon süreci geçirdi. Çünkü bakıldığı zaman İngiltere’deki futbol ile Türkiye’de oynana “şeyin” arasında dağlar kadar fark vardı. Doğal olarak milli orta sahamız için de buna alışması adına zaman gerekiyordu.

Sahip olduğu yetenekler ile ilk zamanlarda kulübün beklentilerin yüksek tuttuğu Ozan, ne var ki gün geçtikçe gözden düştü. Zaten senelerdir kaotik kadroların içinde bulunan oyuncu, Watford’da da aradığı düzeni ve huzuru bulamayınca performans veremedi.

Bu süreçte Watford’da sadece milli yıldızımız değil, neredeyse bütün oyuncular takımla birlikte düşüşe geçti. Zaten teknik direktör Claudio Ranieri de koltuğunda fazla oturamadı.

Ozan Tufan da sezonun geri kalanında forma giyemeyeceğini görerek Fenerbahçe’ye geri döndü.

Ozan Tufan ve Satın Alma Opsiyonu

Ozan Tufan Fenerbahçe’ye dönmesine rağmen, sezon başında Sarı Lacivertliler ve Watford kulübü arasındaki transfer anlaşmasının maddeleri hala geçerliliğini koruyor.

İki kulüp arasında o zamanlarda yapılan kiralık anlaşması, hatırlanacağı üzere bir “zorunlu satın alma opsyionu” barındırıyordu.

Bu opsiyonun bedeli ise 7.5 milyon Euro olarak belirlenmişti. Ancak Watford kulübü anlaşma maddeleri arasında, zorunlu satın almanın devreye girmesini sağlamak için bir koşul da yerleştirmişti. Buna göre, 7.5 milyon Euro’luk bedelin ödenmesinin tek koşulu, Watford’un bu sezon İngiltere Premier League’de kalmasıydı.

An itibariye İngilitere Premier League’de 26 maçı geride bırakan Sarı Turunculular, bu koşulu sağlamaktan bir hayli uzak görünüyorlar. Zira takım çalkantılı sezonun sonucunda 26 maçta sadece 19 puan toplayabildi.

Bu da onları İngiltere Premier League puan tablosunun 19’uncu sırasına yerleştirdi. 20 takımlı ligde son 4 sırayı alan takımın bir alt lige düştüğü göz önüne alındığında, Watford’a ligde kalmak için bir mucize gerek.

Bu mucize gerçekleşmezse Fenerbahçe ve Watford arasındaki anlaşmada, ne sarı lacivertliler ne de Ozan Tufan bir şey kazanmış olacaklar…