Ozan Tufan’ın Kilo Sınavı

Bu sezon ne Fenerbahçe formasıyla ne de Watford formasıyla taraftarları ve takımlarını memnun etmeyi başaramayan Ozan Tufan, uzun bir süreden bu yana Hull City ile anılmaya devam ediliyor. İngiliz temsilcisine transfer olması durumunda 1 sezon aradan sonra tekrar Ada’ya döneceği düşünülen 27 yaşındaki yetenekli orta saha, Sarı Lacivertli takımında kadro dışı kaldıktan sonra uzun bir süre gelişmeleri beklemek zorunda kalmıştı. Bununla birlikte Fenerbahçe’nin başına Portekiz’in önde gelen teknik direktörlerinden Jorge Jesus’un gelmesi sonrasında af haberleri ortaya çıkmıştı ancak basında yer alan son haberler tam tersi ifadeler içeriyor. Ve hatta Ozan’ın en çok gündeme geldiği konulardan biri olan kilo konusu da şu sıralar basının yine gündeminde.

Bitmeyen Sınav

Futbol piyasasına çok erken bir yaşta Bursaspor’da çıktıktan sonra yetenekleri kadar görüntüsüyle de ilgi çeken Ozan Tufan, kariyerinin ilk gününden bu yana benzer konular üzerinden eleştiriliyor.

Basın, her yaz tatili döneminde 27 yaşındaki oyuncunun kilosuna dair haberler yaptıktan sonra sezon başlangıcından 1-2 ay sonra da kilo verdiğine dair haberler yapıyor. Sosyal medya üzerinden eleştiri yapanlar Ozan’ın kilosuna dair aşağılayıcı ifadelerde bulunabiliyorlar.

Hakeza bazen futbol sahasında kiloya bağlanan sebeplerle Ozan’ın performansındaki düşüş eleştiriliyor. Süper Lig’in 26’ıncı haftasında oynanan Hatayspor maçı bu durumun en yakın örneklerinden biriydi.

Pek tabii Ozan bazen gerçekten de kilosu yüzünden performansının düşmesine engel olamıyor ve bu durum tabii ki bir sorun. Bununla birlikte bahsi geçtiği gibi bazı oyuncular her ne kadar iyi olurlarsa olsunlar “O” kişi oldukları için ağızlarıyla kuş da tutsalar futbolseverlere yaranamayabiliyorlar.

Kariyerinin ilk gününden bu yana ekstra olarak saha dışı eleştirilerle de uğraşmak zorunda kalan Ozan, Fenerbahçe’ye döndüğünden beri çok kötü bir süreçten geçiyor.

Kilo Başına 100 Euro

Öte yandan kadro dışı kalması, transfer sürecinin her geçen gün daha da muğlak bir hale gelmesi gibi sebeplerden ötürü başı bir hayli ağrıyan başarılı oyuncu, Jorge Jesus döneminde de antrenmanlara alınamadı ve bu onun için aslında tam anlamıyla defterin kapandığını gösterdi.

Ancak Ozan takımında çalışmalara ve buna da bağlı olarak Jorge Jesus’un direktiflerine uymak zorunda. Bu bağlamda basına yansıyan haberlerse oyuncunun yine ve yeniden kilosuyla alakalı.

Zira basında yer alan haberlere göre oyuncuların fiziksel durumlarına çok önem veren Jesus, onların kilo ve fizik durumlarını öğrendi ve kendisinin de dahil olduğu bir ceza sistemi açıkladı. Bu sisteme göre alınan her kilo 100 Euro ceza olarak oyunculara geri dönecek ve bu paraların tamamı bir havuzda birikecek.

Sezon sonu geldiğinde bu paralarla kulüp personellerine hediye alınacak. Bununla birlikte kural Ozan Tufan’ı ne kadar süre boyunca bağlayacak bunu da yakın zamanda göreceğiz.