Pep Guardiola İçin Bir Adım Kaldı

İspanyol teknik adam Pep Guardiola bu sene ligde Manchester City ile bir kez daha şampiyon oldu ve üzerine FA Cup’ı da kazandı. İspanyol teknik adamın önünde şimdi bu sezona dair tek bir hedef kaldı; UEFA Şampiyonlar Ligi Kupası.

Pep Guardiola

Favori Manchester City

Manchester City, Uefa Şampiyonlar Ligi final mücadelesinde İtalyan takımı Inter ile karşı karşıya gelecek. Maç öncesinde otoriteler İngiliz kulübünün finalin net favorisi olarak gösteriliyor. Aslında İtalyan kulübü Inter bu durumdan hem biraz rahatsız hem de bu durumu fırsata çevirmek istiyor. Nihayetin de sezon başında favorilerden biri olarak gösterilmese de İtalyan kulübü Inter de finali geldi ve final tek maç üzerinden oynanacağından aslında her sonunda açık. Örneğin maçın hemen başında Manchester City’nin kırmızı kart görüp de 10 kişi kalmayacağının hiçbir garantisi yok. Ancak Inter taraftarı ve biraz da İtalyan basını hariç hemen hemen herkes finali Manchester City ve Pep Guardiola üzerinden yorumluyor.

Inter ise tüm gözler Manchester City’ye dönmüşken finalde herkesi şaşırtma peşinde dahası Manchester City’li oyuncuların olası bir konsantrasyon kaybı yaşayabileceğini de düşünüyor Inter cephesi ve bundan yararlanmak istiyor. Çünkü basında İngiliz kulübü sanki daha şimdiden kupayı kazanmış gibi bir hava var ve Inter bunu kendisi için hem bir fırsata hem de bir motivasyona dönüştürmenin derdinde.

Pep Guardiola: ”Başarılı değilim”

Manchester City ile bu sezon 5. kez İngiltere Premier Lig şampiyonluğunu, 2. kez de FA Cup zaferinin yaşayan Pep Guardiola buna rağmen kendisini başarılı bulmadığını söyledi. İngiliz ekibi ile bu sene aldığı 2 kupa ile beraber toplamda 11 kupa kazanmış bir isim olan Guardiola, buna rağmen Uefa Şampiyonlar Ligi’ni bu takımla hiç kazanamadı. Avrupa’nın kulüpler bazındaki bu en büyük kupasını kariyerinde iki defa kazanan teknik adam ikisinde de Barcelona’nın hocasıydı bu başarıya ulaşırken. 2008 – 2009 ve 2010 – 2011 sezonlarında bu kupayı kazanan İspanyol teknik adam sonrasında 11 yıl geçmiş olmasına rağmen ne Bayern Münih ile ne de Manchester City ile bu başarıyı tekrarlayabildi.

Manchester City ise 2018 – 2019 sezonunda 3 kupa birden kazanan İspanyol teknik adam hem lig şampiyonu, hem İngiltere Lig Kupası hem de FA Cup‘ı havaya kaldırmıştı. Bu sezonda da şimdiye kadar 2 kupa kaldıran hoca Manchester City’nin başında ikinci kez 3 kupa ile sezonu tamamlamaya sadece bir adım uzaklıkta ve üstelik de bu seferki kupa Avrupa’nın kulüpler bazındaki en büyük kupası olan Uefa Şampiyonlar Ligi Kupası olacak.

Pep Guardioal’nın başarılı değilim açıklaması kimilerinde ukalalık olarak yorumlansa da kimileri ise hocanın bu başarıya aç tavrını takdir edilesi buluyor ve başarısının sırrı olarak da bu açlığı görüyor.