Shelbourne FC de Artık Acun Ilıcalı’nın

İngiltere Championship’te mücadele eden Hull City’yi satın alarak futbola yatırıma yapan Acun Ilıcalı, Shelbourne FC takımını da satın aldı. Bu, Acun Ilıcalı’nın futbol dünyasındaki ikinci yatırımı oldu. Shelbourne FC takımı, 10 takımlı İrlanda ligini 6. sırada tamamladı. 22 maçta 7 galibiyet ve 10 beraberlik alan Acun Ilıcalı’nın yeni kulübü 21 gol atıp 16 gol yedi ve 31 puan topladı.

Shelbourne FC Tarihi

Shelbourne FC, 1895 yılında Dublin’de kurulan bir futbol kulübüdür. 100 yıldan uzun bir mazisi olan takım 2023-24 sezonunda İrlanda Prmeier Ligi’nde mücadele edecek Shelbourne FC. 100 yıldan uzun bir geçmişe sahip Shelbourne FC. Bu da normal aslında zira Britanya Adası futbolun beşiği olarak adlandırılın, futbolun bir İngiliz oyunu olarak doğduğu bilinir. O sebeple bu bölgede yer alan takımların pek çoğunun 100 yıldan uzun bir geçmişi vardı. Ancak kulübün bu 100 yıllık tarihinde önemli başarılar yok, mütevazı bir takım Shelbourne.

Kulüp, tarihindeki ilk Avrupa Kupaları galibiyetini Karpaty Lviv karşısında 1993-94 sezonunda Kupa Galipleri Kupası mücadelesinde aldı. Ancak diğer yandan bu Acun Ilıcalı için bir fırsat da sayılabilir aslında. Örneğin Hull City AFC’de transfere harcadığı paranın yarısını Shelbourne FC’ye harcasa, doğru transferlelerle İrlanda ligine damga vurabilir Shelbourne FC.

Acun Ilıcalı, Hull City AFC’yi aldığında takımın başına tanıdık bir isim olan Shota Arveladze’yi getirmişti. Başarılı iş adamının Shelbourne FC için hoca tercihini ise merakla bekliyor Türk spor basını.

Shelbourne FC

Acun Ilıcalı’nın Açıklamaları

Hull City‘nin arından ikinci takımını İrlanda liginden alan Acun Ilıcalı, bu kararı daha önceden verdiğini ve uzun süredir araştırmalarının devam ettiğini söyledi. Takımı satın alma sürecini şöyle anlattı Acun Ilıcalı;

”Shelbourne FC’yi, İrlanda futbolunda büyük potansiyel görüyoruz. Fazlasıyla heyecanlıyım, beş günlük bir karar değil. Aylarca bu karar üzerinde değerlendirmeler yaptık. Bu kulübü eski günlerine geri döndüreceğiz.”

Takımı satın aldıktan sonra yaşadığı ilk izlenimleri de anlattı başarılı iş adamı. İrlandalılar ile Türkleri birbirine benzettiğini söyleyen Acun Ilıcalı şu temennilerde bulundu takımın geleceği hakkında;

“İrlanda hakkında geçmişimden gelen güzel duygularım var. İrlandalılar ve Türkler benzer insanlar, tutkuluyuz. Burada olmaktan mutluyum ve son derece pozitifim. Takımım için iyi ve parlak bir gelecek umuyorum. İyi insanların her zaman kazandığına inanıyorum. Burada çok fazla iyi insan var. Şehirden ve ülkeden büyük bir enerji hissediyorum.”

Acun Ilıcalı’nın İrlanda ligine Türk futbolcu transfer edip etmeyeceği ise merak konusu. Bilindiği gibi Hull City AFC takımına Doğukan Sinik ve Ozan Tufan’ı transfer etmişti. Ayrıca Acun Ilıcalı’nın takıma kattığı diğer transferlerin büyük çoğunluğu da Türkiye’de daha önce forma giymiş isimlerdi. Sadece Fenerbahçe’den üç futbolcu (Allahyar Sayyadmanesh, Ozan Tufan ve D. Pelkas) almıştı Acun Ilıcalı