Uefa Şampiyonlar Ligi Savaşı

İngiltere Premier Lig’de son haftalara girilirken Uefa Şampiyonlar Ligi kotası olan ilk dört sıra için müthiş bir mücadele var. İngiltere Premier Lig’de Arsenal’in matematiksel olarak şansı devam ediyor olsa da artık herkes Manchester City’nin şampiyonluğundan ve Arsenal’in de ligde 2. sırayı alacağından emin. Bu iki takımın seneye Uefa Şampiyonlar Ligi’nde yer alacakları artık kesin ancak diğer adaylar için işler biraz daha karmaşık bir halde.

20 takımdan oluşan İngiltere Premier Lig dünyanın en prestijli, en iyi futbol ligi olarak kabul ediliyor. Bu lig 28 hafta üzerinden oynanıyor ve 2022 23 futbol sezonunda da bazı takımların 1 maçı eksik olsa da 35 hafta geride kalmış durumda. İlk iki sırayı alacak takımların kesin olduğu ligde 3. ve 4. sıra, yani geriye kalan iki Şampiyonlar Ligi bileti için 3 aday var; Liverpool, Manchester United ve Newcastle United. Bu üç takımdan biri bu sezon sonunda Uefa Şampiyonlar Ligi potasının dışında kalacak.

Liverpool Uefa şampiyonlar ligi

Liverpool Uefa Şampiyonlar Ligi’nde Olmayabilir

Bu sezon başında Uefa Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu için ismi geçen Liverpool takımı kendisi adına hem ligde hem de Uefa Şampiyonlar Ligi’nde çok kötü zamanlar geçirdi. Uefa Şampiyonlar Lig’inde son 16 turunda Real Madrid’e çok ağır şekilde elenen takım ligde de son haftalarda kadar ligin orta sıralarında kaldı. Hiç kimse Liverpool’un sezon sonunda çıkışa geçip Avrupa kupaları potasına girebileceğini düşünmüyordu aslında ama bunu başardı Liverpool takımı ve 5. sıraya kadar çıktı. Şu anda da lig lideri Manchester City ile birlikte ligin açık ara en formda takımı Liverpool ve uzun süredir de devam eden bir galibiyet serisine sahipler ki kalan maçları düşünüldüğünde 3’te 3 yaparak sezonu bitirebilirler.

Aslında mevcut formlarına bakıldığında 4. hatta 3. sıraya da çıkabilir şu an ligde 5. olan Liverpool takımı. Ne var ki Liverpool 35 maç oynamışken önünde Manchester United ve Newcastle United ise 34 maç oynamış durumda. Bir maçı fazla olan Liverpool, Newcastle United‘un 3, Manchester United’ın 1 puan gerisinde şu anda.

Newcastle United ve Manchester United

Bu sene, geçtiğimiz yıllara göre çok daha iyi gözüken ve ligi 3. sırada bitireceği tahmin edilen Manchester Untied son haftalarda düşüş yaşamaya başladı. Geçen hafta deplasmanda Brighton’a son dakika golü ile 1 – 0 yenilen takım bu hafta da West Ham deplasmanında yine aynı skorla mağlup oldu. Üst süte alınan iki mağlubiyet sonrası Liverpool ile arasındaki puan farkı 1’e indi ve Şampiyonlar Ligi bileti de riske girmiş oldu böylece.

Newcastle United ise Arsenal ile beraber bu sezonun sürpriz ekibi oldu. Ancak onlar da bu hafta sahalarında Arsenal’e kaybettiler. Yine de Liverpool ve Manchester United’a kıyasla çok daha avantajlı durumdalar Şampiyonlar Ligi bileti için.