Uefa Şampiyonlar Ligi Yarı Final İlk Maçları

Avrupa’nın kulüpler bazındaki bir numaralı kupası olan Uefa Şampiyonlar Ligi’nde yarı final ilk maçları tamamlandı. İtalyan derbisinde AC Milan, sahasında ezeli rakibi Inter’e 2 – 0 mağlup olurken Real Madrid ise sahasında konuk ettiği Manchester City ile 1 – 1 berabere kaldı.

Yarı Final İlk Maçlarında Avantaj Deplasman Takımlarında

AC Milan’ın Inter’i konuk ettiği yarı final ilk maçında Inter maçı daha ilk 10 dakikada 2 – 0’a getirdi. İlk 15 dakikada bir topu da direkten döndü Inter’in. Milano derbisinde ilkk 15 dakika konuk ekip Inter’in dominasyonu ile geride kaldıktan sonra ev sahibi AC Milan maça ortak oldu ve pozisyonlar bulmaya başladı ama ilk 15 dakikada yaşanılanların moral bozukluğunu atlatmak pek de mümkün olması AC Milan takımı için. Maçın ikinci yarısında skorda geride olmanın da etkisi ile rakip kalede baskı kursa da AC Milan yine de gol bulmayı başaramadı 90 dakika boyunca.

Maç öncesinde Inter takımı zaten tur için bir adım önde görünüyordu. Ligde de çekişmeli halinde olan iki takımdan Inter çok daha formdaydı ve sıralamada da AC Milan’ın üzerinde yer alıyordu. Yine de hiç kimse ilk maçta böyle bir skor beklemiyordu. Inter işi ilk maçta büyük ölçüde bitirdi. AC Milan‘ın ikinci maç öncesi en büyük kozu ise maçın aynı stadyumda oynanacak olması. Bilindiği gibi ezeli rakipler AC Milan ve Inter maçlarını İtalya’da aynı stadyumda oynuyorlar. Ancak elbette seyirci avantajı bu kez Inter’den yana olacak.

Eşleşmenin diğer ayağında ise kupanın iki büyük favorisi kozlarını İspanya’da paylaştılar. Real Madrid’in 1 – 0 öne geçip ilk yarısını bu skorla sütün kapattığı maçın ikinci yarısında Manchester City takımı beraberliği sağladı. Maç, 1 – 1 eşitlikle sona ererken maçtaki skora göre oyun üstünlüğünü ele alan takım değişiklik gösterdi. Oyun berabereyken Real Madrid daha üstün olan taraftı ama skorda geride olduğu anlarda da Manchester City oyuna hükmetti. İkinci maç öncesinde otoriteler Manchester City’i bir adım önde görüyorlar bu eşleşmede. Ligde de artık liderliğini perçinleyen takım tamamen bu maça konsantre olacak. Özellikle geride oldukları anlardaki performansları da ikinci maç öncesi M. City hanesine artı yazılan bir unsur.

yarı final llk

Finalin Favorisi

Sezon başında Uefa Şampiyonlar Ligi’nin favorileri arasında sayılan 5 takımdan 2 tanesi ayrı finale kadar gelebildi ve yarı final eşleşmesinde de birbirlerinin rakibi oldular. Otoriteler Real Madrid ya da Manchester City’den birinin Uefa Şampiyonlar Ligi şampiyonu olacağını düşünüyorlar. Ama tabii final tek maç üzerinden oynanacak ve dolayısıyla da her sonuca açık olacak. Örneğin 2020 – 21 Uefa Şampiyonlar Ligi finalinde de kupanın mutlak favorisi olarak gösterilen Manchester City, final maçında Chelsea takımına 1 – 0 yenilmiş ve kupayı Chelsea almıştı.