Watford Orta Sahalarının Görüntüsü

İngiltere Premier League’de milli yıldızımız Ozan Tufan’ın formasını giydiği Claudio Ranieri yönetimindeki Watford zor günler geçiriyor.

Bu sezon sadece 4 galibiyet alabilen ve yalnızca 1 maçta beraberlik yaşayan takım, oynadığı 18 karşılaşmanın 13’ünde sahadan eli boş döndü. Hal böyle olunca İngiltere Premier League’in son 4 sırasına abone olan takım bir türlü talihini döndüremiyor.

Daha önce İngiltere Premier League’de Leicester City ile peri masallarını andıran bir şampiyonluk kazanan Claudio Ranieri de bu gidişata dur diyemiyor.

İngiltere’deki otoritelerin çoğu takımın kadro yapısının zaten hali hazırda İngiltere Premier League için yeterli olmadığı görüşünde birleşiyor.

Watford’dan bağımsız olarak Ozan Tufan’ın da Ada’ya gittiği ilk senede böyle bir “kötü” tecrübe yaşaması da elbette Türkiye’de onu sevenleri üzüyor.

Watford Orta Sahaları Şu Ana Kadar Ne Yaptı

watford

Watford’un orta saha rotasyonunda İtalyan teknik direktör Claudio Ranieri’nin kullanabileceği 10 adet oyuncu bulunuyor.

Bu oyunculara baktığımızda ilk dikkat çeken şey Kamil Conteh, Edo Kayembe, Imran Louza dışında hiçbir oyuncunun 25 yaşının altında olmadığı.

Takımın orta saha rotasyonunda ayrıca 30 yaş üstündeki oyuncular da dikkat çekici. Buna göre Dan Gosling, Tom Cleverley, Juraj Kucka, Moussa Sissoko takımdaki “tecrübeliler” sınıfına giriyor.

Hal böyleyken aslında takımın yaşadığı sorunlardan biri de kendiliğinden ortaya çıkıyor. Zira takımın omurgasını oluşturan orta saha oyuncularının, İngiltere Premier League gibi temposu hayli yüksek olan bir maratonda yaş haddinden geri kaldıkları anlaşılıyor.

Watford Orta Sahasında Kim Ne Kadar Oynadı

Watford Teknik Direktörü Claudio Ranieri bu sezon orta sahadaki 3 oyuncuyu diğerlerinden açık ara daha fazla tercih etti. Bu oyuncuların en öne çıkanı ise Fransız milli takımının eski oyuncularından, tecrübe abidesi Moussa Sissoko oldu.

32 yaşındaki Moussa Sissoko, Claudio Ranieri tarafından tam 16 maçta görevlendirildi. Üstelik bu 16 maçın tamamında da ilk 11’de görev yaptı. 1421 dakika sahada kalan Fransız oyuncu bu 1 asist yapmayı başardı.

Moussa Sissoko’nun ardından en çok forma giyen isim ise ülkemizde de izlediğimiz 35 yaşındaki Juraj Kucka oldu. Juraj Kucka 15 maçta forma şansı buldu. Bu 15 maçın 13’ünde ilk 11 başladı. 1184 dakika süre aldı ve takımına sadece 1 gol katkısı sunabildi.

İki isimden sonra en çok süre alan oyuncu 32 yaşındaki Manchester United eski oyuncusu, İngiliz Tom Cleverley. Tecrübeli ismi 13 maçta sahaya süren Claudio Ranieri, ondan 9 maçta 11’de faydalandı. Toplam 729 dakika süre alan İngiliz oyuncu, takımın orta sahaları arasında skora direkt katkı bakımından en çok iş yapan ismi.

Tom Cleverley, sadece 2 asist yapması sayesinde bu liderliği ele aldı.

Bu futbolcuların dışında çift haneli maça çıkan başka bir orta saha yok. 28 yaşındaki İsveçli orta saha Ken Nlata Sema 9 maça çıkarken, milli futbolcumuz Ozan Tufan ve Faslı Imran Louza 7’şer maçla Sema’yı takip etti.