Yunus Akgün İstenileni Veremiyor

Galatasaray’ın sezon sonuna kadar İngiltere Championship ekiplerinden Leicester City takımına kiraladığı Yunus Akgün oynadığı dört maçta beklentileri karşılayamadı. Galatasaray’dan sezon sonuna kadar satın alma opsiyonu ile kiralanan genç oyuncu bu dört maçın iki tanesine ilk 11’de başlarken diğer iki maçta da ikinci devrede oyuna girdi. Yunus Akgün u dört maçın herhangi birinde gol ya da asist türetmeyi başaramadı.

Leicester City Şampiyonluk Adayı

Galatasaray altyapısında yetişen Yunus altyapının en önemli oyuncularından biri olarak gösteriliyor ve gelecekte de A takımda yer almasına kesin gözüyle bakılıyordu. Beklenildiği gibi de oldu aslında ve Yunus A takım seviyesinde Galatasaray’da forma bulmaya başladı. Ne var ki beklenen patlamayı bir türlü yapamadı Yunus ve altyapıdaki performansını A takıma taşıyamadı.

Galatasaray A takım performansı pek tatmin edici olmamakla birlikle büyük bir potansiyel olarak görülen genç oyuncudan hiçbir zaman tamamen ümit kesmedi sarı kırmızılı kulüp. 2021 – 2022 sezonunda Adana Demirspor’a kiralık olarak giden genç oyuncu Süper Lig’e o sezon yükselen Adana temsilcisinde İtalyan teknik adam Montella ile birlikte forma buldu ve o sezonun yıldızlarından biri olarak kendisini A takım ve Süper Lig seviyesinde ispat etmeyi başardı. Bu sezon da Okan Buruk’un rotasyonda düşündüğü bir isimdi genç oyuncu ama Leciester City teklif yapınca gitmek istedi Yunus ki bu da gayet anlaşılabilir bir durum zira her ne kadar şu an Championship’te yar alıyor olsa da Premier Lig’in en büyük adaylarından biri Leicester City. Yani Yunus Akgün bu sezon iyi bir performans ortaya koyar ve satın alma opsiyonu devreye girerse seneye Premier Lig’de mücadele edecek genç oyuncu.

Yunus Akgün

Yunus Akgün İçin Yapılan Kap Açıklaması

Galatasaray ile Leicester City arasındaki kiralama anlaşmasında oyuncunun şarta bağlı satın alma opsiyonu da bulunuyor. Ne var ki KAP’a yapılan açıklamada bu opsiyona yer verilse de opsiyonun içeriği, yani İngiliz kulübünün hangi şartların gerçekleşmesi halinde Yunus Akgün için 9 milyon avro bonservis bedeli ödemek zorunda kalacağı yer almıyor. Galatasaray’dan o dönem yapılan KAP açıklaması şöyleydi;

Profesyonel Futbolcumuz Yunus Akgün’ün 2023-2024 sezonu için şarta bağlı zorunlu satın alma opsiyonu ile geçici transferi konusunda Leicester City Football Club Limited ile anlaşmaya varılmıştır.

Yapılan anlaşmaya göre konusunda Leicester City Football Club Limited, şirketimize 500.000 Euro geçici transfer bedeli ödeyecektir. Futbolcunun şarta bağlı transfer bedeli 9.000.000 Euro’dur.

Ayrıca, Leicester City Football Club Limited‘e futbolcunun transferinin gerçekleşmesi ve ileride üçüncü bir kulübe transfer olması durumunda satış bedeli karının %15’i şirketimize ödenecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Yunus Akgün’ün Leicester City performansı şimdilik pek de tatmin edici değil ancak Championship 46 maçlık çok uzun bir maraton ve genç oyuncuya kesinlikle biraz daha zaman tanımak gerekiyor bu zorlu ligde.