Acun Ilıcalı ve Hull City AFC’den Destek

6 Şubat sabahı Maraş ve Antep merkezli iki büyük deprem sonrasında, devlet ve sivil toplum kuruluşları, acil yardım faaliyetlerini başlatmak için hızla harekete geçti, İngiliz Hull City AFC takımının Türk sahibi Acun Ilıcalı da deprem bölgesine ciddi yardım yapanlardan biriydi.

Acun Ilıcalı

Depremin Bilançosu Çok Ağır

Gaziantep ve Kahramanmaraş depremleri, o bölgeyi adeta mahşer yerine çevirdi, pek çok binanın yıkıldığı bölgeye ülkenin her köşesinde insanların yardımları yağmaya başladı. Pek çok yardımsever insan ve sporcu gibi Acun Ilıcalı da bölgeye çok ciddi bir yardımda bulundu. Ancak bir gerçek var ki depremin bilançosu hem bölge halkı hem de ülkemiz için çok ağır oldu ve olacak.

6 Şubat 2023 Pazartesi sabaha karşı resmi açıklanan saatle 4.17’de merkez üssü Şehitkamil, Gaziantep olan ve Kandilli Rasathanesi verilerine göre 7.7 büyüklüğünde ilk deprem meydana geldi. Ne yazık ki bu büyük deprem, ülkemizin o gün başına gelecek felaketlerden ilki oldu zira birkaç saat sonra hemen hemen aynı bölgede ikinci bir büyük deprem meydana geldi. Resmi verilere göre 6 Şubat 2023 Pazartesi günü 13.24’te Ekinözü, Kahramanmaraş merkezli Kandilli Rasathanesi verilerine göre 7.6 büyüklüğünde ikinci deprem sonucu, sabah saatlerindeki ilk depremde hasar alan ama yıkılmayan pek çok bina da yıkıldı ve felaketin boyutları çok vahim seviyelere ulaştı. Bu iki büyük deprem ülkemiz tarihinde bir ilk olmakla birlikte dünyada da eşine benzerine az rastlanan bir olay olarak tarihe geçti.

Depremin ardından ülkenin her köşesinden deprem bölgesine yardım gönderebilmek için organizasyonlar yapılmaya başlandı. Bu organizasyonlar arasında en büyüklerini de sıklıkla spor kulüpleri gerçekleştirdi. Özellikle İstanbul’da üç büyükler olarak adlandırılan Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray kulüpleri tırlar dolusu yardım malzemesini deprem bölgesine ulaştırdı.

Deprem bölgesinde güncel en büyük eksiklikler olarak çadır, tuvalet ve benzin sayılıyor. Özellikle tuvalet şu an deprem bölgesinin en büyük sorunlarından birisi. Tabii bir de kış şartlarının da etkisiyle barında sorunu var ciddi bir şekilde. Devletin yardımları kadar başta AHBAP olmak üzere pek çok sivil toplum örgütü de bölgenin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için canla başla çalışmaya devam ediyor.

Acun Ilıcalı Tırlarca Su Gönderdi

AHBAP derneği başkanı Haluk Levent’in sosyal medya hesabından yaptığı açıklamaya göre İngiliz kulübü Hull City AFC’nin sahibi, işadamı Acun Ilıcalı bölgeye 100 tır su gönderdi. Yardımını bununla sınırlandırmayan Acun Ilıcalı ayrıca 5 milyon TL’lik eşya yardımı da yaptı. Acun Ilıcalı’nın bunun haricinde de bölgeye yardımlarına devam edeceği öğrenildi. Ozan Tufan’ın da formasını giydiği Hull City AFC, depremin ardından sosyal medya hesaplarından geçmiş olsun mesajı yayımlamakla birlikte ayrıca antrenman öncesi de Türk bayrağı açarak saygı duruşunda bulundu. Acun Ilıcalı ve diğer işadamlarının gösterdiği duyarlılık ve yaptıkları milyonlarca liralık yardımın devam edeceği de öğrenildi.