Hull City AFC Sahaya Türk Bayrağı İle Çıktı

6 Şubat Pazartesi önce sabaha karşı 7.7 sonra ise öğleden sonra 7.6 büyüklüğündeki iki depremle sarsıldı ülkemiz ve depremlerin etkileri devam ediyor. Türk milli takım oyuncusu Ozan Tufan’ın forma giydiği Hull City AFC de Championship’teki maçında sahaya Türk Bayrağı ile çıktı.

Türkiye Cumhuriyeti Tarihinin En Büyük Afetlerinden Biri

Türkiye, 6 Şubat Pazartesi tarihinde sabaha karşı Gaziantep merkezli 7.7 büyüklüğünde bir depremle sarsıldı. İlk depremin ardından hasar alan binaların ne yazık ki ikinci depremin ardından yıkılması ile birlikte Türkiye tarihinin en büyük, en acı doğal afetlerinden biri ile karşı karşıya kaldı. 11 Şubat itibarı ile kaybedilen vatandaşlarımızın sayısının ne yazık ki 20 bine ulaştığı söylenmekte. Yine evini, işini kaybeden on binlerce insan var. Bu acı felakete dair teselli bulabileceğimiz tek nokta ise ülkemiz başta olmak üzere neredeyse tüm dünyanın bu insanlar için seferber olması. Dünyanın dört bir yanından ülkemize yapılan yardımla sayesinde evini kaybeden insanların en azından gıdaya ulaşma sorunu çözülmüş durumda.

Deprem bölgesinde sıkıntılar ise ne yazık ki sadece gıda sorununun çözülmesi ile bitmiyor. Bölgeden gelen son bilgilere göre şu an en büyük eksiklik olarak mobil tuvalet isteniyor. Ayrıca mevsimin kış olması ve bölgede elektrik, benzin olmaması sebebiyle de ciddi bir ısınma sorunu var. İnsanlar dışarılarda yaktıkları ateşler ile ısınmaya çalışıyorlar. Bölgeye çok sayıda çadır sevk edilmiş durumda ve çadır kentler kuruluyor. Kısa süre içerisinde barınma ve ısınma sorununun da hallolacağı öngörülüyor; ancak hijyen ve mobil tuvaletler konusunda daha hızlı aksiyon alınması gerekiyor.

Bir yandan arama kurtarma çalışmaları da hala devam ediyor; fakat dürüst olmak gerekirse artık umutlar tamamen tükenmek üzere. Hem geçen onca saat hem de hava sıcaklığının çok düşük olması sebebiyle artık göçük altından birilerinin canlı çıkarılabilmesine pek de ihtimal verilmiyor. Başta da söylediğimiz gibi bu büyük acılar karşısında belki de elimizdeki tek teselli Türk halkının ve Türkiye dostlarının kenetlenip acıları birlikte omuzlama arzusu oldu. Dünyanın her yerindeki sporcularımız ellerinden geldiğinde bu büyük yıkım konusunda bir farkındalık yaratma ve Türkiye’ye yardım gönderilmesi için seferber oldu.

Türk Bayrağı

Türk Bayrağı Daha Önce de Açılmıştı

Acun Ilıcalı’nın sahibi olduğu Hull City AFC tribünlerinde daha önce de Türk bayrakları görülmüştü aslında. 2021 22 sezonunda takımın Championship’ten düşmemesi sonrasında tribünlerde takımın Türk sahibi Acun Ilıcalı’ya ciddi sevgi gösterileri vardı ve tribünlerde de Türk bayrakları görülür olmuştu. Ancak bu kez Hull City AFC takımı, yaşanan yıkıcı afet sonrası lig maçına büyük bir Türk Bayrağı ile çıktı ve maç öncesi tüm takım Türk Bayrağı açtı. Bu da zor günler geçiren ülkemiz için hem ciddi bir manevi destek hem de yardımlar için güzel bir farkındalık etkinliği oldu.