Arsenal Çıldırmış Durumda

İngiltere Premier Lig’de şampiyonluğu kıl payı kaçıran ve ligi 2. sırada tamamlayan Arsenal kulübü transferde adeta çıldırmış durumda. Şimdiye kadar transfere 250 milyon avro para harcayan İngiliz kulübü bu alanda şu an sadece Premier Lig takımları arasında değil tüm Avrupa kulüpleri arasında zirvede yer alıyor.

Arsenal

Arsenal Sadece 3 Transfer Yaptı

Arsenal takımı son olarak Declan Rice transferinde West Ham United kulübüne tam 116 milyon avro bonservis bedeli ödemeyi göze aldı. Bu transfer öncesinde de 14 Temmuz’da Jurrien Timber’in Arsenal kulübüne transferi resmiyet kazanmıştı. O transfer için de Ajax kulübüne tam 40 milyon avro bonservis bedeli ödemeyi göze aldı İngiliz takımı. Declan Rice ve Jurrien Timber öncesinde de Chelsea kulübünden 70 milyon avro bonservis bedeli karşılığında Kai Haverzt’i kadrosuna katmıştı Mikel Arteta.

Bu üç transfere baktığımızda biri stoper, biri defansif orta saha, biri ise on numara pozisyonundaki bir oyun kurucu. Bu üç transferle birlikte Arsenal takımı futbolda omurga diye tabir edilen kısmı çok güçlendirmiş oldu kağıt üzerinde. Tabii bu oyuncuların birbirleri ile ve takım ile nasıl bir uyum yakalayıp yakalayamayacakları da oldukça önemli.

Transfer edilen üç oyuncunun da 25 yaşının altında olmadı Arsenal’in ileride bu transferlerden ciddi paralar kazanabileceği şeklinde de yorumlanmakta ama bir gerçek var ki bu üç oyuncu için harcanan toplam 230 milyon avro çok ama çok yüksek bir bedel. Ancak Arsenal teknik direktörü Mikel Arteta’ya ve onun kararlarına çok güveniyor. Bu konuda Mikel Arteta’nın muazzam bir kredisi var artık hem kulüpte hem de taraftarların nazarında.

Mikel Arteta Yeni Wenger Olacak

Manchester City’de Pep Guardiola’nın yardımcılığını yapan Mikel Arteta, Arsenal’den gelen teklifi kabul ederek teknik adamlık kariyerine başlamıştı. Pek de de parlak bir kariyer başlangıcı yapamamıştı Mikel Arteta. İspanyol futbol adamı, tıpkı yanında yetiştiği Pep Guardiola gibi adına tiki taka denilen ve seri, kısa paslara dayanan bir oyun anlayışını yerleştirmeye çalışıyordu Arsenal takımına. Başlarda çok zorlandı oyuncular bu yeni sisteme alışmaya çalışırken. Oyunu kaleciden başlatmak isteyen Mikel Arteta’nın bu ısrarı çok ciddi top kayıplarına, yenen basit gollere ve puan kayıplarına neden oluyordu ama Mikel Arteta ısrarından hiç vazgeçmedi.

Arsenal her sezon üzerine ekleye ekleye geldi ve nihayet 2022 – 2023 futbol sezonunda şampiyonluk adayı olmayı başardı. Sezon başında aslında kimse onları şampiyonluk adayı olarak görmüyordu ama harika bir performans ortaya koyfu Mikel Arteta’nın takımı ve son düzlüğe kadar da lider olarak geldi ama son noktada adeta şampiyonluk stresine giren takım liderliği ve dolayısı ile de şampiyonluğu Manchester City’ye kaybetti. Ancak Mikel Arteta’nın transferlerdeki agresifliğine bakılırsa bu sene çok daha başka bir Arsenal ve çok daha başka hedefler görecek futbolseverler.