Manchester City Transferde Sessiz

İngiltere Premier Lig’de sezonu şampiyon bitiren ve dahası Uefa Şampiyonlar Ligi’ni de nihayet kazanan Manchester City, transferin sakin takımlarından biri. Şampiyon kadrosundan kaptan İlkay Gündoğan’ı da kaybeden takım buna rağmen Declan Rice transferinde de fazla ısrarcı olmadı ve oyuncuyu Arsenal transfer etti. Herkes şimdi Pep Guardiola’nın kafasındaki planı merak ediyor.

Manchester city

İlkay Gündoğan Barcelona İle Anlaştı

Manchester City kendi tarihinin tartışmasız şekilde en başarılı futbol sezonunu geride bıraktı. Pep Guardiola’yı takımın başına getirdikten sonra her sezon üzerine koyarak ilerleyen İngiliz kulübü sonunda hedefine ulaştı ve 2022 – 2023 futbol sezonunda Uefa Şampiyonlar Ligi‘ni kazanmayı başardı. İngiliz kulübü sadece Avrupa’nın kulüpler bazındaki bu en büyük kupasını kazanarak yetinmedi, dünyanın en zorlu ve en prestijli futbol ligi olarak kabul edilen İngiltere Premier Lig’i de kazanan takım ayrıca FA Cup’ı da alarak sezonu 3 kupa ile noktaladı.

Manchester City tarihinde ilk kez Uefa Şampiyonlar Ligi’ni kazanmayı başardı. Kulüpte zaten sevilen Pep Guardiola ise adını bu tarihsel başarı ile daha şimdiden ölümsüz kıldı. Ancak 2022 – 2023 futbol sezonu da artık geride kaldı ve takımlar 2023 – 2024 sezonuna hazırlanmaya başladı. Manchester City’nin kazandığı 3 kupada da önemli bir payı olan FA Cup finaline attığı 2 golle damga vuran takım kaptanı İlkay Gündoğan, sezon sonu itibarı ile biten sözleşmesini uzatmadı ve önümüzdeki sezon için İspanyol devi Barcelona takımı ile anlaştı.

Manchester City, İlkay Gündoğan yerine şimdiye kadar bir transfere imza atmadı. Pep Guardiola’nın bu transfer döneminde en çok ilgilendiği isim West Ham Untied’ın ve İngiltere A Milli Futbol Takımı’nın orta saha oyuncusu Declan Rice oldu. Ancak oyuncunun bonservisini elinde bulunduran West Ham United takımı 100 milyon avronun üzerinde bir bonservis talep edince Manchester City bu transferde ısrarcı olmadı. Diğer yandan Manchester City’nin şampiyon olduğu sezonda ligi uzun süre lider götüren ancak son düzlükte Pep Guardiola’nın takımına geçilerek ligi 2. sırada tamamlayan Arsenal bu transferi bitirmeyi başardı ve 24 yaşındaki oyuncuyu 116 milyon avro bonservis bedeli karşılığında kadrosuna kattı.

Manchester City Hamle Yapacaktır

Manchester City takımı transferde şimdiye kadar tek bir oyuncuyu kadroya kattı. O isim de Chelsea’den transfer edilen 29 yaşındaki orta saha oyuncusu Mateo Kovacic. Kovacic elbette ki kaliteli bir isim ama pek çok otorite o ve İlkay Gündoğan arasında çok ciddi bir fark olduğu görüşünde. Bu transfer daha çok orta sahada azalan kontenjanı tamamlamak için yapılmış gibi duruyor. Bu transfer için Chelsea kulübüne 30 milyon avro da bonservis bedeli ödedi M. City, ancak City’nin bütçesi düşünüldüğünde bu pek de büyük bir meblağ sayılmaz. Otoriteler Pep Guardiola’nın bu transfer döneminin sonuna kadar mutlaka takıma takviye yaptıracağını düşünüyorlar.