Arsenal Transferde Coştu

İngiltere Premier Lig’de seneler sonra şampiyonluk yarışına ortak olup sezonu 2. sırada bitiren Arsenal takımı transferde adeta coştu. Teknik direktör Mikel Arteta’ya çok güvenen İngiliz kulübü, transferde genç hocaya tam yetki verdi ve kesenin ağzını da ardına kadar açtı. Arsenal takımı üst üste yaptığı iki transfere 200 milyon avro üzerinde bonservis bedeli harcarken bu transferlerin ardından da İngiltere’nin en değerli kadrosuna sahip olan son şampiyon Manchester City’yi geride bırakarak bu alanda zirveye yerleşti.

Daha önce Kai Havertz için Chelsea kulübüne tam 70 milyon avro bonservis bedeli ödeyen Mikel Arteta, şimdi de Declan Rice için West Ham United’a tam 116 milyon avro ödemeyi göze aldı. Aslında otoriteler Kai Havertz transferinin ardından Declan Rice konusunda Arsenal’in geri adım atabileceğini düşünüyordu ama beklenen olmadı ve Arsenal takımı bu transferi de resmiyete dökmeyi başardı.

Arsenal

Arsenal Şampiyonluğu Son Düzlükte Kaçırmıştı

Arsenal takımı Arsen Wenger sonrasında pek de iyi bir performans gösteremiyordu. 2022 – 2023 futbol sezonu başlarken de hiç kimse onları şampiyonluk adayı olarak görmüyordu, hatta o kadar ki sezona harika başlamalarına rağmen sürekli, düşüş yaşayacakları iddia ediliyordu. Ligin ilk 10 haftası harika bi,r performans ortaya koyan takımın hakkı buna rağmen verilmiyor ve başarılı performansları fikstür şansı olarak yorumlanıyordu.

Arsenal’in performansı fikstür şansı olarak yorumlansa da ligde kimse karşısında duramadı Mikel Arteta’nın takımının ve ligin ikinci yarısından itibaren artık herkes onların şampiyonluk adayı olduğunu kabul etmek zorunda kaldı hatta Manchester City teknik direktörü Pep Guardiola, onlar için ”en büyük şampiyonluk adayı” yorumunu yaptı.

Son 10 haftaya kadar lider gelen takım sonrasında adeta şampiyonluk stresine girdi. Beklenmedik puan kayıpları yaşayan Mikel Arteta’nın öğrencileri Manchester City deplasmanında da mağlup olunca bir anlamda şampiyonluğu altın tepside Manchester City’ye hediye etmiş oldular. Ligi 2. sırada tamamlayan Arsenal’de seneler sonra verilen şampiyonluk mücadelesinin sevinci ama kaçan şampiyonluğun da üzüntüsü vardı.

Manchester City De İstiyordu

Declan Rice bu sene transfer döneminin en gözde oyuncusu konumundaydı İngiltere’de. İngiliz milli takımında da forma giyen oyuncu 24 yaşına rağmen liderlik özellikleri ve olgun oyunu ile fazlası ile dikkat çekici bir orta saha oyuncusuydu. Oyuncuyu İngiltere Premier Lig ve Uefa Şampiyonlar Ligi‘nin son şampiyonu olan Manchester City de istemiş ama West Ham United’ın talep ettiği bonservis bedelini çok bulduğu için Declan Rice konusunda ısrarcı olmamıştı Pep Guardiola’nın takımı.

Arsenal ise transferde ısrarcı oldu ve West Ham United’ın talebini karşılayacak şekilde 100 milyon avronun üzerine çıktı Declan Rice için. Arsenal ile 5 yıllık sözleşme imzalayan oyuncu kulübünün yeni sezon hazırlıklarına katıldı. Mikel Arteta’nın Declan Rice’a yeni transfer olmasına rağmen kaptanlık da vermesi bekleniyor.