Avrupa Şampiyonası Elemeleri 15 Ekim Sonuçları

15 Ekim Pazar akşamı Türkiye için bir zafer gecesi oldu ve Letonya’yı 4 – 0 ile geçen milli takım Euro 2024’e katılmaya hak kazandı. Bizim maçımızın haricinde gruplarda sekiz maç daha oynandı dün akşam. Grup maçlarında heyecan bu akşamki ve yarınki maçlarla da devam edecek.

15 Ekim

15 Ekim Sonuçları

Gürcistan – Güney Kıbrıs: Maç öncesinde favori net olarak Gürcistan’dı ve beklenildiği gibi de oldu. Son yıllarda Güney Kıbrıs futbolda bir atılım yapmış olsa da henüz bu seviyelerin takımı değil. Gürcistan zayıf rakibi karşısında hiç zorlanmadı ve maçı tamamı ikinci devrede gelen gollerle 4 – 0 kazandı.

İsviçre – Beyaz Rusya: 15 Ekim akşamının en ilginç en heyecan verici maçlarından biri oldu bu mücadele. Ev sahibi İsviçre maçın net favorisiydi ama maç beraberlikle sonuçlandı. Ev sahibi 1 – 0 öne geçse de Beyaz Rusya geriden geldi ve 84. dakikada da skoru 1 – 3’e getirdi. Bu dakikadan sonra ise İsviçre’nin boğucu bir baskısı oldu son 10 dakikada. 89. ve 90. dakikada gelen gollerle maçı 3 – 3′ getirdi İsviçre ve taraflar sahadan 1’er puanla ayrıldı.

Çekya – Faroe Adaları: Çekya kazanmasına kazandı ama beklenenden zor bir maç oldu Çekya için. Faroe Adaları son iki yılda ciddi aşama kaydetti ve artık averaj takımı olarak göremiyor kimse onları. Çekya maçı 1 – 0 kazandı.

Galler – Hırvatistan: 15 Ekim akşamında kalbimiz, gözümüz milli takımdaydı ama kulağımızda Galler’deydi ve oradan bizi mutlu edecek haber geldi. Maçı Galler 2 – 1 kazandı ve bizim de Letonya’yı yenmemiz sayesinde Euro 2024 bileti cebimize geldi. Diğer yandan son maçı Galler deplasmanında oynayacak olan milli takımımız berabere bile kalsa yine grubunu lider bitirecek. Hırvatistan ise Euro 2024 için kalan iki maçı kazanıp bir de Galler’in puan kaybını beklemek zorunda artık.

Norveç – İspanya: İspanya, zaten çok az şansı kalan Norveç’in gözünün yaşına bakmadı ve deplasmanda tek golle 1 – 0 galip geldi. İspanya da Euro 2024’ü garantiledi bu sonuçla.

Polonya – Moldova: Polonya, az olan şansını 15 Ekim gecesi adeta tamamen bitirdi. Mutlak kazanması gereken bu maçta 1 – 1 berabere kaldı Moldova ile.

Romanya – Andorra: Romanya, zayıf rakibi Andora önünde hata yapmadı. İlk yarıda skoru 3 – 0 yapan ev sahibi ikinci yarıda bir gol daha bulup maçı 4 – 0 kazandı ve iddiasını sürdürdü. Son dakikada Andora kırmızı kart görüp 10 kişi tamamladı maçı.

Türkiye 6. Kez Başardı!

Türkiye – Letonya: Dün akşam Letonya’yı Konya’da 4 – 0 ile geçen milli takım 2024 Avrupa Futbol Şampiyonasına katılma hakkı elde etti. 15 Ekim akşamını Türk spor tarihine bir gurur gecesi olarak kaydeden milli takım, tarihinde 6. kez katılacak Avrupa Şampiyonasına.