Championship Panaroması

Premier Lig’e yükselecek takımların belirlendiği İngiltere Championship 2022 23 futbol sezonunda 10 haftayı geride bıraktı. İngiltere Championship 24 takımdan oluşuyor ve 46 hafta olarak oynanıyor. Haliyle henüz sezonun dörtte biri geride kalmışken ilk 10 haftayı baz alarak kesin şeyler söylemek pek mümkün değil ama bu 10 haftalık zaman dilimi gelecek adına da bazı ipuçları verdi biz futbolseverlere.

Championship

Championship 2022 2023 Sezonu En Yüksek Bütçeleri

Ligde bu sezon en yüksek bütçeye sahip olan takım Watford FC. Watford FC kadro değeri yaklaşık olarak 110 milyon avro. İkinci sırada ise 100 milyon avro ile Norwich City var. 2021 22 futbol sezonunda temsilcimiz Ozan Kabak’ın formasını giydiği takım sezon sonunda küme düşmüştü. Kiralık oynayan Ozan Kabak isi kulübü Schalke’ye geri dönmüş ve bu sezon başında da Bundesliga takımlarından Hoffenheim’a transfer olmuştu. Ligin en pahalı üçüncü kadrosu Sheffield United da yine 80 milyon avronun üzerinde bir takım değerine sahip.

İngiltere Premier Lig’de de onun bir alt ligi olan Championship’te de bilindiği üzere gelirler, diğer ülkelerle kıyaslanamayacak kadar yüksek. İngiltere Champisonship takımlarının bütçeleri, Avrupa’nın önde gelen pek çok ligindeki pek çok takımdan bile fazla. Avrupa ülkelerinin alt ligleriyle kıyaslamaya bile gerek yok zaten. Haliyle böylesine büyük bütçeli takımların yer aldığı bir lig de fazlasıyla çekişmeli bir lig. Takımlar dünyanın en prestijli ligi olan İngiltere Premier Lig’e yükselebilmek için büyük bir mücadelenin içerisindeler. Tabii bütçeleri de bu konuda onlara fazlasıyla yardımcı oluyor. Örneğin ligin kadro değeri en yüksek üç takımı olan Watford FC, Norwich City ve Sheffield United’dan ikisi ilk 10 hafta sonunda ligin zirvesinde yer almakta. Sheffield United 10 maç sonunda 23 puanla zirvede yer alırken onu takip eden Norwich City ise 10 maç sonunda 20 puana sahip.

Hull City’nin Durumu da Ligin Zorluğunu Özetliyor

Sahibinin Acun Ilıcalı, hocasının Shota Arveladze olması, kadrosunda Ozan Tufan ve Doğukan Sinik’i bulundurması dahası yolu Türkiye’den geçen pek çok oyuncuyu da transfer etmesi nedeniyle Türk futbolseverler oldukça yakından takip ediyorlar Hull City takımını. Sezona iyi başlayan Hull City, ilk 4 5 haftanın sonunda zirve mücadelesi veren bir takım görünümündeydi. O dönemde takımın patronu Acun Ilıcalı da başta olmak üzere pek çok kişi Hull City’nin Premier Lig adayı olduğunu söylüyordu. Takım kendisine Premier Lig’i hedef olarak koydu bir anda. Fakat gelen ilk mağlubiyetle birlikte Hull City adeta dağıldı. Bugün Hull City takımı 10 maçta topladığı 11 puanla düşme hattının hemen üzerinde 20. sırada yer alıyor. Hull City biraz sert bir tecrübe ile de olsa gerçeklerle yüzleşti. Premier Lig için Hull City’nin mevcut durumda sahip olduğu her şeyden daha fazlası gerekiyor.