Championship Zirvesi Sallanıyor

İngiltere Championship, Acun Ilıcalı’nın Hull City AFC’yi satın almasından sonra biz Türk futbolseverlerin de çok yakından takip ettiği bir lig haline geldi. İngiltere Premier Lig zaten tartışmasız şekilde dünyanın en prestijli, en zorlu ligi. O lige yükselme mücadelesinin verildiği Championship de özünde bir ikinci lig olmasına rağmen Avrupa’nın pek çok ülkesindeki üst düzey ligden daha zorlu ve daha yüksek bütçeli bir lig aslında. Ve bu ligden kimin Premier Lig’e çıkacağı sorusunun cevabı pek de kolay değil.

Bundan birkaç hafta öncesine kadar Burlney takımı ligi adeta süpürüyordu ve pek çok yorumcu nisan sonunda Burnley takımının Premier Lig’e yükselmeyi garantileyebileceğini düşünüyordu. Gel gelelim son haftalarda Championship zirvesi biraz karıştı.

Championship

Burnley ve Sheffield United Düşüşte

Burnley takımı son üç haftaya kadar adeta puan kaybını unutmuştu. İç saha ya da deplasman fark etmeksizin her rakibine üstünlük kurmayı başaran takım puan farkını da 10’un üzerine çıkarmıştı. Ancak son haftalarda Burnley puan kaybetmeye başladı. 3 hafta önce kendi sahasında Watford ile 1 1 berabere kalın takım, sonraki hafta Luton’u deplasmanda 1 0 ile geçti ama Luton bu maçta 10 kişi kalmıştı. Geçen hafta ise sahasında Millwall ile karşılaştı. İkinci yarının başında 1 0 öne geçmesine rağmen son dakikalarda yediği golle bu maçta da puan bıraktı ve son üç maçta 4 puan kaybetmiş oldu. Bu süreçte Burnley’in şansı, en yakın takipçisi Sheffield United’ın da puan kaybetmesi oldu.

Champisonship ikincisi Sheffield United da son iki maçta mağlup oldu ve 6 puan kaybetti. Eğer bu maçları kazansalardı lider Burnley ile puan farkını 1’e düşürecekti. Geçen hafta Middlesbrough’a kendi sahasında 3 1 mağlup olan takım bu hafta da Millwall deplasmanında 3 2 mağlup oldu. Tabii diğer yandan Milwall da üst üste iki haftada ligin tepesine sağlam bir darbe vurmuş oldu. Önce Burnley’e çelme takan Millwall sonrasında ise Sheffield United’ı devirdi ve ligde 5. sıraya çıkarak play off isim iddialı konuma geldi.

Championship Middlesbrough Etkisinde

Championship zirvesinde performans düşüklüğü yaşanırken bu süreçte ligde tozu dumana katan bir takım çıktı ortaya; Middlesbrough. Ligin ilk devresi sonunda orta sıralarda kalan takım ikinci devre ile birlikte müthiş bir yükseliş içerisine girdi, son haftalarda ise adeta uçuşa geçti Middlesbrough. Ligde son 5 maçın tamamını kazanan takım Championship’te 3. sıraya kadar çıktı, dahası lig ikincisi Sheffiedl United ile de puan farkını 4’e akdar indirdi. Bilindiği üzere ligde ilk iki sırayı alan takım direkt olarak Premier Lig‘e yükseliyor İngiltere Championship’te.

Biz Türk futbolseverlerin buı ligi yakından takip etmesine neden olan Hull City ise şu an orta sıralarda yer alıyor ve play off iddiasını sürdürüyor.