Premier Lig Bu Sene Çok Farklı

Dünyanın en çekişmeli ve en prestijli ligi olarak kabul edilen Premier Lig 2022 23 futbol sezonunda son yıllarda gördüklerimizden çok farklı bir manzara sunuyor. Ligin zirvesinde Arsenal yer alırken sezon başında şampiyonluk adayı olarak görülen Liverpool ise UEFA Şampiyonlar Ligi potasında bile yer alamamakta.

Premier Lig Zirve Yarışı

Premier Lig son yıllarda Pep Guardiola’nın Manchester City’si ile Jürgen Klopp’un Livepool’u arasındaki şampiyonluk mücadelelerine sahne olmuştu. 2022 23 futbol sezonu başlarken de ligin favorileri olarak yine bu iki takım görülüyor ve Chelsea’nin bu iki takımı zorlayabileceği düşünülüyordu. Bir zamanlar Premier Lig’de tozu dumana katan Manchester Untied’ın takımının ise Alex Ferguson sonrası şampiyonluk adayı olarak adı anılmaz olmuştu. Keza Arsenal için de kimse şampiyonluk hayali kurmuyordu. Fakat lig başladığında bütün tahminler rafa kaldırıldı.

Premier Lig

Arsenal, birkaç sene önce takımın başına Pep Guardiola‘nın Manchester City’deki yardımcılarından biri olan Mikel Arteta’yı getirmişti. Arteta önderliğinde tıpkı M. City gibi pas oyunu oynamaya başladı Arsenal ama elbette bunu başlarda Maviler kadar kusursuz şekilde yapmadı. Çok fazla hata, top kaybı ve yenen gol vardı, yine de Mikel Arteta bildiği, inandığı oyundan vazgeçmedi ve tüm hatalara rağmen ısrarcı oldu. Arsenal yönetimi de genç teknik adamın arkasında sonuna kadar durdu. Ve Arsenal her sene üzerine koya koya ilerledi, bu sene ise ligde adeta fırtına gibi esen bir Arsenal izliyor futbolseverler. Premier Lig’de bu sene çıktığı 23 maç sonucunda 54 puan topladı ve ilk sıraya yerleşti Arsenal takımı.

Ligin ikinci sırasında ise zirve takipçisi olarak elbette ki Pep Guardiola’nın Manchester City’sini görüyoruz. 52 puana sahip olan City Arsenal’in hemen ensesinde yer alıyor ve geride olmasına rağmen de kadro kalitesi ve tecrübesi ile hala Premier Lig şampiyonluğunun en büyük adayı olarak Maviler gösteriliyor.

Ligin üçüncü sırasında ise bu sene bir sürpriz var. Manchester United seneler sonra nihayet derli toplu bir oyunla ligin iddialı takımlarından biri olmayı başardı. Manchester United’ın bu sene olmasa da istikrarını devam ettirmesi halinde önümüzdeki seneden itibaren eski günlerindeki gibi şampiyonluk kovalayan bir takıma dönüşeceği düşünülüyor.

Liverpool Büyük Hayal Kırıklığı Yarattı

Bir dönem Jürgen Klopp önderliğinde Premier Lig’de fırtına gibi esen Liverpool takımı adeta tükenmişlik sendromu yaşıyor. Sezon başından beri bir türlü istikrar yakalayamayan takım ligde ilk 6 sıranın dışında kaldı. Kadro kalitesi dikkate alındığında hala ilk 4 için şansı olduğu düşünülen takım yine de istikrar yakalamak zorunda.

Chelsea takımı da tıpkı Liverpool gibi sezonun büyük hayal kırıklıklarından biri. Hoca değişikliğine de giden takım şu an ligde 10. sıra yer alıyor ve maç kazanmakta da gerçekten çok zorlanıyor Chelsea takımı.