Golcünün Karşılığı: Ruud Van Nistelrooy

Rudd Van Nistelrooy, Hollanda futbolunun yetiştirip dünya futboluna armağan ettiği sayısız golcü arasında en öne çıkanlardan biri. 2022 23 futbol sezonunda İngiltere Premir Lig’in ilk devresinde fırtına gibi esen, rekorları paramparça eden Erling Haaland’ın ardından ligin geçmişteki büyük golcüleri ile brlikte yeniden gündeme geldi Hollandalı golcü oyuncu.

Golün Her Türlüsünü Atabiliyordu

Hollandalı golcü kariyerinin en parlak dönemlerini İngiltere’de Manchester United, İspanya’da ise Real Madrid formaları ile yaşamıştı. Güçlü, uzun boylu olmasına rağmen süratli ve dönüşleri çok hızı bir oyuncu olan Ruud Van Nistelrooy çok iyi bir bitirici golcüydü. Ceza sahasında topla buluştuğunda yüzü kaleye dönükse oynadığı dönemde dünyanın en tehlikeli golcüsüydü Hollandalı star. Kaleye yüzü dönük top alırsa ya da topu aldığında keleye yüzünü dönerse golü atma ihtimali çok ama çok yüksekti. Havadan, yerden fark etmeksizin yüzünü kaleye döndüğü anda vücudunun her yeri ile topu kaleye yollayabilen bir forvet olan Nisteelrooy bu anlamda Erling Haaland ile ciddi benzerlikler taşıyordu.

Dürüst bir kıyasıya girişip d nostaljiyi bir kenara bırakırsa Erling Haaland, ytnek paleti olarak Ruud Van Nistelrooy’un önünde bir forvet. Ama Erling Haaland rekorları parçalamaya başlayıp da İngiltere Premier Lig’e damga vurmuş tüm o büyük golcüler yeniden gündeme geldiğinde herkes Hollandalı yıldızı ayrı bir yere koydu zira fiziksel gücü ve oyun yapısı ile Altın Çocuk lakaplı Erling Haaland’a en çok benzeyen forvetti Hollandalı golcü.

Ruud Van Nistelrooy

Ruud Van Nistelrooy Kimdir?

1 Temmuz 1976 doğumlu Hollandı efsane golcü futbola ülkesi Hollanda’da başladı. 1997 1998 sezonunda ülkesinin takımlarından Herenveen ile yakaladığı çıkış sonrasında Hollanda futbolunun en önemeli kulüplerinden olan PSV‘ye transfer oldu. 1.90’lık boyuna rağmen hız ve çevikliği ile de dikkat çeken Ruud Van Nistelrooy kısa sürede ne kadar büyük bir golcü olduğunu herkese ispatladı.

PSV formasını 90 maçta giyen oyuncu 77 gol 20 asist ile 97 gole direkt katkı sundu. Böylesi görkemli bir performans da elbette Erling Haaland’ın İngiltere Premier Lig’e transfer olmadan önce Borussia Dortmund forması ile yakaladığı istatistikleri hatırlatıyor ister istemez. Ruud’un bu görkemli PSV kariyeri sonrası İngiliz devi Manchester United, oyuncuyu transfer etti ve böylece Premier Lig’de Ruud Van Nistelrooy fırtınası başlamış oldu. Premier Lig’de 150 maçta forma giyen oyuncu 95 gol atıp 10 da asist yaptı. Kırmızı formayı toplamda 219 kez giyen oyuncu 150 gol atıp 25 de asist yaptı.

İngiltere’de şampiyonluk da yaşayan oyuncu sonrasında bir başka dev kulüp olan Real Madrid’e transfer oldu ve İspanya’da da şampiyonluk gördü. Real Madrid forması ile 96 maça çıkan golcü 64 gol atıp 16 tane de asist yaptı. Milli formayı da 70 kez giyen oyuncu 35 gol kaydetmişti.