Erling Haaland Ballon d’Or Adayı

İngiltere Premier Lig’de rekorları paramparça eden Altın Çocuk lakaplı golcü Erling Haaland bu sene Ballon d’Or için en büyük adaylardan biri.

Kupalar Gelirse Ödül Kesin Gibi

21 Temmuz 2000 doğumlu Norveçli oyuncu Erling Haaland henüz 22 yaşında. Ama daha şimdiden adını Premier Lig tarihine yazdırmayı başardı Altın Çocuk ve henüz 22 yaşında Ballond d’Or için en güçlü adaylardan birine dönüştü.

Futbola ülkesi Norveç’te başlayan oyuncu daha alt yaş kategorilerindeyken güçlü fiziği ile dikkat çeken bir isimdi. Ülkesinin takımlarından Bryne FK’de profesyonel olan oyuncu sonrasında ise Norveç’in köklü kulüplerinden Molde’ye katıldı. Molde takımı henüz 17 yaşını bile doldurmamış olan Erling Haaland için 100 bin avro bonservis bedeli ödemişti o dönem. Molde forması ile 50 maçta 20 gol atan oyuncu 2 sezon sonra 8 milyon avro karşılığında RB Salzburg’a transfer oldu. Kendisi için 8 milyon avro ödendiğinde ise henüz 19 yaşını doldurmamıştı Erling Haaland.

RB Salzburg kariyerinde performansını artıran oyuncu fiziğini daha da geliştirdi ve durdurulması imkansız bir forvete dönüştü. 27 maçta 29 gol atıp 7 de asist yapan oyuncu tek başına bir takım gibiydi Avusturya liginde. Ve zaten burada da fazla kalmadı. Sadece 1 sezon sonra 20 milyon avro karşılığında Borussia Dortmund’a katılan oyuncu burada 2.5 sezon oynadı ve 89 maçta 86 gol 23 asist gibi yine inanılması güç bir istatistiğe imza atarak bu sezonun başında 60 milyon avro bonservis bedeli ile M. City kadrosuna katıldı.

Manchester City ile de benzer istatistiklerine bu sezon devam eden Erling Haaland Premier Lig’i gol krallığını neredeyse şimdiden garantiledi. Oyuncu aynı zamanda Uefa Şampiyonlar Ligi gol krallığında da lider ve geçilmesi çok zor hatta imkansız görünüyor. Eğer M. City her iki kupayı da kazanırsa ki kazanabilir, Erling Haaland’ın Ballon d’Or almasına kesin gözüyle bakılıyor.

Ballon d'Or

Ballon d’Or Nedir?

Fransızca “Altın Top” anlamına gelen Ballon d’Or dünyanın en iyi futbolcusuna verilen bir futbol ödülüdür. Bu ödül, ilk kez 1956 yılında Fransız futbol dergisi France Football tarafından verilmiştir. İlk verilmeye başlandığında sadece Avrupa’daki oyuncular arasında verilen ödülün kapsamı, daha sonra 1995 yılında tüm dünya oyuncularını kapsayacak şekilde genişletilmiştir

Ballon d’Or, ödülü kazanan futbolcunun performansına dayalı olarak verilir. Oyuncular, bir jüri tarafından değerlendirilir ve en yüksek oyu alan oyuncu da ödülü kazanmış olur. Dünyanın prestijli futbol ödüllerinden biri olarak kabul edilen bu ödülü en çok kazanan isimler ise tüm zamanların gelmiş geçmiş en iyi oyuncuları arasında gösterilen Lionel Messi ve Cristiano Ronaldo’dur.

Arjantinli yıldız Lionel Messi bu ödülü tam 7 kez kazanmayı başarmıştır. Onun en yakın takipçisi olan Portekizli yıldız Cristiano Ronaldo ise 5 defa bu ödüle layık görülmüştür. Lionel Messi ayrıca 5 defa da bu ödül puanlamasında ikinci sırada yer almıştır. Cristiano Ronaldo’nun ise ikincilik sayısı 6’dır. Her iki oyuncu da birer kez de bu oylamada 3. sırada yer almıştır.