Hull City AFC’de Sorun Nerede?

Sezona fırtına gibi giren Hull City önlenemez bir düşüşe geçti. Premier Lig’i ciddi ciddi telaffuz ederken şimdi geçen sezon yaşlanan korkular yine mi yaşanacak endişesi sarmış durumda Hull City taraftarını. Peki ama ne oldu da Hull City bir ay içinde ligin zirvesinden orta sıralara, hatta orta saraların altına geriledi?

Hull City

Sorun Savunma mı Yoksa Daha mı Büyük?

Hull City sezona galibiyetle girdikten sonra deplasmanda yenilmeyen kendi sahasında ise kazanan bir grafikle ligin üst sıralarını zorlayan bir takım olmuştu. Ancak daha o zamanlarda da yorumcular bunun bir şans olduğunu, Hull City’nin böyle devam edemeyeceğini ve kadro kalitesine kıyasla oynanan oyunun kötü olduğunu söylüyordu. Sezon başında sahaya 4 2 3 1 formasyonu ile çıkan Shota Arveladze hücumu Ozan Tufan’ın zekası ile Allahyar Sayyadmanesh ve Benjamin Tetteh’in yaratıcılığına bırakmıştı. Elbette orijini santrfor olan bu iki forvet kanatta fizik güçleriyle beklere üstünlük kursa da yaratıcılıktan uzak bir görüntü sergiliyorlardı. Bu arada bu iki kanat forvetin güçlü fizikleri ve uzun boyları sebebiyle onlara sürekli uzun top atılıyor ve bu oyunculardan o topları tutmaları ya da indirmeleri bekleniyordu. Açıkçası bu ucuz taktik kolay çözüldü ve uzun toplara bu oyuncular vursalar da sürpriz koşular atan Ozan Tufan ile Oscar Estupinan kontrol altına alınınca bu basit hücum planbı etkisiz hale gelmiş oldu.

Kaleden uzaklaştıkça verimi düşen bu iki oyuncu sebebiyle Hull City hücumda oldukça etkisiz görünmeye başladı ve sadece Ozan’ın ayağına bakar oldu. Ozan da bireysel yetenekleri, çalım becerisi çok üst düzey olmayan bir on numara olduğundan bu kez eleştiriler ona yönelmeye başladı, çünkü sanki tüm sorun oymuş gibi gözüktü. Tüm bunların üzerine bir de savunmadaki pozisyon alma problemleri ve bunun bir sonucu olarak da rakiplerin her ortasının tehlike olması eklenince Hull City’de kaçınılmaz olarak büyük bir düşüş gerçekleşti.

Şu gerçeği de kabul etmek gerekiyor ki her ne kadar başlarda alınan puanlarla birlikte Hull City için Premier Lig adayı iddiaları gündeme gelse de Hull City takımı henüz Premier Lig mücadelesi verecek tecrübede bir takım değil. Dolayısıyla önce bu ligde düşme korkusu yaşamamak daha gerçekçi bir hedef gibi duruyor.

Hull City

Hull City Çift Forvete Döndü

Shota Arveladze de takımdaki sorunların farkında ve bu sebeple 4 2 3 1’den vazgeçip 3 4 1 2 ile çok daha hücumcu bir formasyona dönerken Benjamin Tetteh‘i kanattan alarak ileride Oscar Estupinan’ın yanına konumlandırdı. Allahyasr Sayyadmanesh ise sakatlığı sebebiyle zaten Coventry maçı ve sonrasındaki Sheffield United maçında yer alamamıştı. Henüz bu değişikliğin etkilerini görmek ve yorumlamak için çok erken olsa da bir gerçek apaçık ortada; Ozan Tufan için Premier Lig şimdilik sadece bir hayal.