Hull City Küme Düşer mi?

Bir ay önce bu soru sorulduğunda muhatabınız belki de size gülerdi, ama bugün gelinen noktada cevap aranması gereken bir soru artık bu; Hull City küme düşer mi? Bu soru kısa süre öncesine kadar sorulsa gülünecek ya da ”Hayır!” diye tek kelime ile net bir şekilde cevaplanabilecek bir soruydu. Bugün ise, üstelik de henüz ligin başlarında olunmasına rağmen, üzerine düşünülmesi gereken, hesaplar yapılması gereken bir soruya evrilmiş durumda. Sorunun cevabından önce başka bir soru daha sorulması gerekiyor ama bu noktada;

Hull City

Premier Lig Hayalinden Hull City Düşer Mi Sorusuna Nasıl Gelindi?

Premier Lig hayalinin ne kadar gerçekçi bir hayal olduğunu irdelemek gerek öncelikle. Türkiye Ligi’nde sezon başında 2 maç kazanınca kendisini şampiyonluk adayı gören Anadolu takımları gibi H. City takımı da sezon başında biraz iyi sonuçlar alıp üst sıralarda yer alınca sadece bir sene önce düşmeme mücadelesi verdiğini unutarak kendisini ciddi ciddi Premier Lig adayı sandı ki bu büyük bir yanılgıydı zaten o zamanlarda da. Dünyanın en pahalı, en prestijli, en zorlu ligi olarak görülen, dahası görülmekten öte öyle de olan Premier Lig’e yükselmek için mücadele verilen Championship halihazırda Avrupa’nın pek çok büyük liginden daha fazla bütçeye sahip bir oluşum. Buradaki bazı takımların bütçeleri, ülkemizin şampiyonluk adayları ile boy ölçüşebilecek miktarda mesela.

Yine bu ligde Premier Lig tecrübesine haiz olan pek çok takım da mevcut. Tüm bu faktörleri yok sayarak, yeni oluşturulmuş toplama bir kadro ile 3 maç iyi sonuç alındı diye Premier Lig hayali kurmak, hedefi koymak zaten gerçeklikten çok uzak bir durumdu. Başka bir ifade ile Hull City aslında düşüşe geçmedi, Hull City takımı zaten olması gereken yere geldi. Sadece takımın patronu Acun Ilıcalı ve bu ligi uzaktan takip eden bazı Türk futbolseverler bu gerçeği daha yeni yeni idrak etmeye başladılar.

Shota Arveladze’nin Hatalı Tercihleri

H. City, şu haliyle Premier Lig’e yükselebilecek bir takım değil, burası kesin. Kadro kalitesi olarak orayı zorlayabilecek olsa da kesinlikle o tecrübesi yok. Diğer yandan Hull City son bir ayda aldığı mağlubiyetlerin hepsini alacak bir takım da değil ama. Burada en büyük sorumluluk tartışmasız şekilde teknik direktör Shota Arveladze’nin tercihlerinde. Sezona iyi başlamış bir Hull City varken ve savunma zaafları da ortadayken sorunu hücumda görüp, dörtlü savunma kurgusunu bozup üçlü savunmaya döndü Shota Arveladze ve bu karardan beri de Hull City takımı, lig sonuncusu Coventry‘yi 3 2 yendiği maç haricinde hiçbir takımdan puan almayı başaramadı. Shota Arveladze ise yanlışından dönmek yerine ısrarcı olarak takıma daha fazla zarar verdi.

Önümüzdeki günler hem Hull City hem Shota Arveladze için oldukça zor geçecek gibi görünüyor.