Hull City Yine Kayıplarda

Hull City takımındaki serbest düşüş devam ediyor, takım son olarak kendi sahasında Stoke City takımına 3 0 ile boyun eğdi. Bu mağlubiyetin ardından ligde 17. sıraya kadar gerileyen Hull City için artık tehlike çanları da çalmaya başladı.

Hull City Savunmaya Çözüm Üretemiyor

Sezonun ilk maçından itibaren Hull City, üstelik de kontrollü oyununa rağmen rakiplerine pozisyon vermeye bir türlü çözüm üretemedi. Sezona 4 2 3 1 ile giren Shota Arveladze skor olarak iyi sonuçlar alsa da oyun olarak hep eleştirildi. Takımın çok sıkıcı bir oyun oynadığını iddia eden otoriteler savunma konusunda da Hull City’yi yerden yere vurdular. Bu eleştirilere abartılan noktalar mutlaka vardı. Hull City aslında hücumda söylendiği kadar kötü sayılmazdı. Zaten Hull City forveti Oscar Estupinan’ın Championship’in gol krallığında zirveye oynaması sadece tesadüf ile açıklanabilecek bir durum olarak açıklanamaz nihayetinde. Ancak savunmaya yönelik eleştirilerin de haklılık payını teslim etmek gerekiyor. Hull City sezon başından beri Championship’in en çok pozisyon veren takımları arasında.

Shota Arveladze mağlubiyetlerin gelmesinin ardından radikal bir karar aldı ama görünen o ki bu yanlış bir karar oldu. Takımın sorununun savunma değil hücum olduğunu düşünen Shota Arveladze, belki de en iyi savunma hücumdur prensibi ile 4 2 3 1 diziliminden vazgeçerek çift forvete ve üçlü savunmaya döndü. Bu dönüşte belki sakatlıkların da etkisi vardı. Ama sonuç olarak Shota Arveladze 4 2 3 1 yerine artık 3 4 1 2 dizilimini tercih etmeye başladı.

İlk kez Coventry karşısında denenen bir formasyon 3 2’lik galibiyeti getirse de yine de ligi sonuncusu takımdan iki gol yenmesi belki de önemli bir mesajdı ama Shota bu mesajı reddetti ve dizilimde devam etti. Akabinde de mağlubiyet serisi geldi. Önce Queen Park Rangers’a kaybeden takım sonrasında Sheffield United’a da kendi sahasında mağlup oldu. Deplasmandaki Cardiff maçı Kraliçe 2. Elizabeth‘in ölümü sebebiyle ertelenmiş olsa da Hull City kendi sahasında konuk ettiği Stoke City’e de yenildi.

Hull City Ozan

Premier Lig Hayalinden Küme Düşme Korkusuna

Gelinen noktada 1 ay önce Premier Lig’i telaffuz ederken bugün düşme korkusu yaşayan bir takım var. Ve Gürcü teknik adam Shota Arveladze’nin bundaki payı da aslında yadsınamayacak kadar fazla. Tabiri caizse Gürcü teknik adam bir şeyleri düzeltmek isterken düzgün olan şeyi de bozdu istemeden de olsa.

Bu sene için artık Hull City’de hiç kimse Premier Lig’i telaffuz etmeyecektir, ancak başka bir nokta var. Takım şu an o kadar dağılmış bir halde ki mental olarak toparlanılamazsa küme düşme adaylarından birine dönüşebilirler. Her şey bir yana bu hızlı geçiş ile baş etmek de başlı başına mental bir güç gerektiriyor.