Premier Lig Bildiğiniz Gibi

İngiltere’de Premier Lig heyecanı bütün hızıyla sürüyor. Elbette Ozan Tufan, Acun Ilıcalı, Doğukan Sinik gibi isimlerin etkisiyle yakından takip ettiğimiz Hull City de dahil olmak üzere pek çok Championship takımı da dünyanın bu en cazibeli liginin hayalini kurmakta. Hatta Premier Lig’in bir alt ligi olan Championship’te ilk 3 4 haftadan sonra üst sıralarda yer alan Hull City’nin sahibi Acun Ilıcalı ciddi ciddi Premier Lig’i telaffuz etmeye başlamıştı. Ne var ki sonraki haftalarda Hull City çok ciddi bir düşüş trendinin içerisine girdi ve üst sıralardan uzaklaştı.

Yükselmenin bile bu kadar zor olduğu dünyanın en pahalı ligi Premier Lig’de elbette çok çetin bir mücadele var. Liverpool, Manchester City gibi dünyanın şu anda en iyi futbolunu oynayan 4 5 takımından bile ikisini bünyesinde barındıran ligde Chelsea, Manchester United, Arsenal, Tottenham gibi her zaman süt sıraları hedefleyen takımların yanında her sene sürpriz bir şekilde üst sıralarda yer alan ekipler görmekte mümkün.

Hull City

Premier Lig Şampiyonluk Adayı Manchester City

Son yıllarda her sene olduğu gibi bu sene de En büyük şampiyonluk adayı Pep Guardiola önderliğindeki Mnachester City olarak görülüyor. Kadro değeri 1 milyar avronun üzerinde olan Manchester City’yi zorlayacak takımların başında ise Liverpool gösteriliyordu. Ama gerek sakatlıklar gerekse de bir türlü istenen formun bu sene yakalanamaması Liverpool’u gerilerde bıraktı. Kadro değeri yine çok üst düzey olan takımlarından Manchester United da yeni hocası önerliğinde yenüz ritmini bulabilmiş değil. Chelsea takımı ise Şampiyonlar Ligi’nde alınan şok Dinamo Zagreb mağlubiyetinin ardından görevden alındı ve yerine genç teknik adam Graham Potter getirildi. Bu şartlar altında City’nin zirvede yalnız olması beklenebilirdi ama sürpriz bir rakip çıktı; Arsenal. Guardiola’nın eski yardımcısı Arteta’nın çalıştırdığı Arsenal biraz fikstürün de avantajıyla şu an Premier Lig lideri durumunda bulunuyor.

Premier Lig

Yayın Gelirleri Rakipsiz

Dünyanın en değerli ligi olan Premier Lig’in yayın gelirleri toplamı 3 yıl için tam tamına 10 milyar sterlin. Dünyada bu para miktarının yanına yaklaşabilen başka bir lig elbette ki yok. İngiltere‘de yayın gelirleri ve takım gelirleri o kadar yüksek ki İngiltere’nin 2. Ligi olan Championship takımlarının bütçeleri ve kadro değerleri bile pek çok ülkenin üst liglerindeki takımlara yakın seviyelerde hatta onlardan yüksek. Championship‘te mücadele eden Acun Ilıcalı’nın takımı da bu sene Süper Lig’în şampiyonluk adayı Fenerbahçe’den Ozan Tufan gibi milli bir oyuncuyu bonservisi ile birlikte rahatça kadroya katabildi mesela.

Bugün Acun Ilıcalı’nın takımı Hull City, 50 milyon avro civarında bir kadro değerine sahip ve bu haliyle Premier Lig’i zorlayamıyor bile. Championship’te kadro değeri 100 milyon avronun üzerinde olan takımlar da mevcut.