İngiltere Bir Üst Turda

Katar 2022 Dünya Kupası tüm hızıyla devam ediyor ve artık gruplardan üst tura yükselen takımlar netleşmeye başladı, o takımlardan biri de İngiltere oldu. İngiltere milli takımı, beklenildiği üzere grubunu lider olarak tamamladı ve üst tura adını yazdırdı.

İngiltere

İngiltere B Grubunu Lider Bitirdi

İran, Galler ve ABD’nin yer aldığı grupta İngiltere zaten favoriydi. İlk maçta İran karşısında çıkan takım maçı 6 2 kazanarak 2022 Dünya Kupası’nın en gollü maçına imza attı. İkinci maçta ABD karşısına çıkan takım herkesi şaşırtarak bu maçta tutuk bir oyun sergiledi ve maç, başladığı gibi golsüz eşitlikle sona erince taraflar puanları paylaştı. Üçüncü maçlar öncesinde İngiltere matematiksel olarak liderliği garantilememiş olsa da rakip Galler ile İngilizler arasında ki güç farkı sebebiyle herkes İngilizlerin grubu lider bitireceğini öngörüyordu zaten.

Format gereği bir üst turda B grubunun lideri, A grubunun ikincisi ile; B grubunun ikincisi ise A grubunun lideri ile eşleşeceği için İngilizler liderliği bir hayli önemsiyordu çünkü A grubunu lider bitirecek olan takım da Hollanda’ydı. Muhtemelen Hollanda da İngilizlerden üst turda kaçmak isteyecekti zaten. A grubunda ikinci olacak takım ise Ekvador Senegal maçı sonrasında belli olacaktı. Senegal kazanırsa Senegal, beraberlik ya da Ekvador galibiyeti halinde ise Ekvador adını bir üst tura grup ikincisi olarak yazdırıp B grubu liderinin üst turdaki rakibi olacaktı. A grubundaki bu kritik maçta Senegal, Ekvador’u 2 1 ile geçti A grubunun ikincisi oldu.

B grubunda ise İngiltere beklenildiği gibi Galler karşısında çok rahat kazandı. Skoru ilk yarıda bulamayan İngilizler için ikinci yarının biraz stresli geçebileceği düşünülse de hiç de öyle olmadı. Maçın ikinci yarısında ilk yarıya kıyasla çok daha güçlü bir oyun ortaya koyan İngilizler, gol için de fazla beklemek zorunda kalmadı. Marcus Rashford 50. dakikada güzel bir frikik golü ile kilidi açmayı başardı ve bu golden sadece bir dakika sonra da Phil Foden skoru 2 0’a getiren golü atarak İngilizleri rahatlattı. Skorun verdiği rahatlıkla çok rahat davranan İngilizler maçın kalan dakikalarını antrenman havasında geçirdi. 68. dakikada bir kez daha sahneye çıkan Marcus Rashford kendisinin ikincİ, takımının üçüncü golünü atarak skoru belirledi ve İngilizler grup lideri olarak üst tura çıkarken Galler için ise Dünya Kupası macerası bitmiş oldu.

Grup İkincisi ABD Oldu

Tıpkı A grubu gibi B gurubunda da küçük çaplı bir final maçı vardı. ABD ve İran’ı karşı karşıya getiren maçta galip gelecek takım adını üst tura yazdırıp A grubu lideri Hollanda’nın rakibi olacaktı. Maç öncesinde İran’a beraberlikte yetiyordu ama İran bu avantajı kullanmayı başaramadı ve maçı ABD 1 0 kazandı. ABD’ye üst turu getiren golü Pulusic kaydetti.