Katar 2022 Dünya Kupası’nda Ada Derbisi

Katar 2022 Dünya Kupası 29 Kasım Salı günü bir Ada derbisine sahne olacak ve İngiltere ile Galler kozlarını paylaşacak. B grubunda yer alan iki takım bu akşam saat 22.00’da Ahmed bin Ali Stadyumu’nda karşı karşıya gelecek. İngiltere, maçın mutlak favorisi olarak gösteriliyor ve Galler’e hiç şans tanınmıyor.

Katar 2022

Katar 2022 Dünya Kupası B Grubu

Katar 2022 Dünya Kupası B Grubu İngiltere, Galler, İran ve ABD’den oluşuyor. Grubun ilk maçlarında İngiltere İran’ı turnuvanın en farklı skorlarından birine imza atarak 6 2 ,le geçmişti ki bu aynı zamanda 2022 Dünya Kupası’nın şimdiye kadarki en gollü maçı oldu. Aynı gün oynana grubun diğer maçında ise ABD ve Galler 1 1 berabere kalmışlardı. İkinci maçlar öncesinde İngiltere 3 puanla lider, ABD be Galler 1’er puanla ikinci ve üçüncü sırada yer alıp İran ise 0 puanla grubun son sırasında bulunuyordu. Grubun ikinci maçlarında İngiltere ABD ile oynarken Galler de İran ile karşılaşacaktı. Bu maçlar öncesinde herkes, ilk maçın da etkisiyle İngiltere’den galibiyet bekliyordu ve olası bir galibiyet ile İngilizler iki maç sonunda grup lideri olarak bir üst tura çıkmayı garantilemiş olacaklardı. Ancak İngilizler ABD’ye gol atmayı başaramadı ve puanla paylaşıldı. Grubun diğer maçında da bir sürpriz yaşandı ve Galler İran’a yenilerek İran’ı bir anda grupta iddialı duruma getirdi.

B Grubu Üçüncü Maçları

B grubunun üçüncü maçlarında bu gece İngiltere maçını kazanırsa diğer maçın sonucuna bakmaksızın lider olarak bir üst tura çıkacak. Diğer maçta ise İran ve ABD’den galip gelen grup ikincisi olarak bir üst tura adını yazdıracak. Eğer İngiltere maçını kaybederse, bu durumda averaj hesapları devreye girecek İngiltere için. Zira İngilizler ve Galler 4’er puana gelecek. Diğer maçın berabere bitmesi halinde 3 puanlı ABD direkt grup sonuncusu olurken 4 puanlı üç takım arasında averaja bakılarak ilk iki sıra belirlenecek. Tabii İngiltere’nin ilk maçta İran karşısında aldığı dört farklı galibiyet bu durumda İngiltere için büyük bir avantaj olurken İran için ise tam tersi bir dezavantaj yaratacak.

Peki İran ve ABD maçı berabere bitmezse ne olur? Bu durumda o maçı kazanan direkt gruptan çıkarken İngilizlere de Galler karşısında alınacak beraberlik üst tur için yeterli olur. Tabii ABD İran maçını kimin kazanacağı, İngiltere’nin Galler ile berabere kalması durumunda gruptan kaçıncı sırada çıkacağını da değiştirir. İran kazanırsa İngilizlerin beraberliği onları grup ikincisi yapar, ABD kazanırsa İngiltere liderlik için ABD ile averaj kıyasına girer ve büyük ihtimalle yine 6 2’lik İran galibiyeti sayesinde o noktada ABD’ye üstünlük kurarak lider çıkar gruptan. İngilizler Galler karşısında kazanıp diğer maça bakmadan grubu lider bitirmek istiyor ve maçın favorisi de onlar.